Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Військова справа

Балістична Ракета

Балісти́чна раке́та – різновид ракетної зброї. Велику частину польоту здійснює некеровано балістичною траєкторією, на яку впливає лише аерогідродинамічний опір.
Потрібні швидкість і напрямок польоту балістичній ракеті надає на активній ділянці польоту система керування польотом ракети. Велика дальність (понад 5000 км) зумовлює вихід за межі атмосфери в середній ділянці траєкторії. Після вимкнення двигуна залишок шляху бойова частина, що є корисним навантаженням ракети, рухається балістичною траєкторією. Балістичні ракети можуть бути багатоступеневими, у цьому разі після досягнення заданої швидкості, відпрацьовані ступені відкидаються. Така схема дозволяє зменшити поточну вагу ракети, тим самим дозволяючи збільшити її швидкість.
Балістичні ракети можуть запускатися з різноманітних пускових установок: стаціонарних – шахтних або відкритих, мобільних – на базі колісного або гусеничного шасі, літаків, кораблів і підводних човнів.
За відстанню застосування балістичні ракети поділяються на стратегічні і тактичні. Приблизний поділ ракет за дальністю польоту:
● Балістична ракета малої дальності (500 – 1000 км).
● Балістична ракета середньої дальності (1000 – 5500 км).
● Міжконтинентальна балістична ракета (понад 5500 км).
Міжконтинентальні ракети і ракети середньої дальності часто використовують як стратегічні та оснащують ядерними боєголовками. Їхньою перевагою перед літаками є малий час підльоту (менш ніж півгодини за міжконтинентальної дальності) і велика швидкість головної частини, що дуже ускладнює їхнє перехоплення навіть сучасною системою ПРО.
Перші теоретичні роботи, пов'язані із зазначеним класом ракет, провів К. Е. Ціолковський, що з 1896 року систематично розробляв теорію руху реактивних апаратів. 10 травня 1897 року в рукописі «Ракета» К. Е. Ціолковський вивів формулу (формула Ціолковського), яка встановила залежність між:
● швидкістю ракети в будь-яку мить, що розвивається під впливом тяги ракетного двигуна;
● питомим імпульсом ракетного двигуна;
● масою ракети в початковий і кінцевий миті часу.

Джерела:

Вікіпедія. Балістична ракета. Відновлено з: https://uk.wikipedia.org/wiki/Балістична_ракета

Частина мови Іменник
Рід жіночий рід
Істота/неістота Неістота
Називний балістична ракета
Родовий балістичної ракети
Давальний балістичній ракеті
Знахідний балістичну ракету
Орудний балістичною ракетою
Місцевий на/у балістичній ракеті