Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Лінгвістика

Штамп мовний

Штамп (від італ. stampa – печатка) – стилістичний засіб мовлення; стійка, регулярно відтворювана формула у вигляді слова, сполуки, речення, що ґрунтується на мовній стереотипізації й має негативне забарвлення [Селіванова, с. 797]. Мовні штампи, як правило, переважають у офіційно-діловому мовленні, оскільки мають нейтральне значення і забезпечують точність, традиційність та емономність вираження змісту (з огляду на ситуацію, що склалася, незважаючи на погодні умови, відповідно до інструкції, згідно із законом тощо), а також у газетних статтях (дати путівку в життя, люди в білих халатах (про лікарів) мати великий ресурс, відігравати важливу роль, на передньому плані, необхідно
Штампи виникають і тоді, коли звороти офіційно-діло­вого мовлення вживають у побутовій розмові, у художніх, публіцистичних творах, у наукових працях: у зв'язку з від­сутністю коштів, за наявності відповідних умов, поставити на лінійку готовності, вводити в дію, проведена певна робота.
Вони можуть являти собою також нагромадження зай­вих слів: надати допомогу (допомогти), проведення роботи по впорядкуванню території (замість: впорядкування території), робота по працевлаштуванню населення, робота по впровадженню нових технологій, роботи по ремонту, працюють над здійснен­ням завдання поліпшення роботи транспорту, питання забез­печення виконання плану, питання проведення боротьби із зло­чинністю.
Штампи надають висловлюванню розмитості, повторюваності, роблять мову важкою для сприйняття, нечіткою, тому їх слід уникати.

Джерела:

⠀ Селіванова, О.О. (2011). Лінгвістична енциклопедія. Полтава:Довкілля-К. https://ukrainskamova.com/publ/chinnij_pravopis/leksika/movni_klishe_shtampi_skladeni_najmenuvannja/5-1-0-75

Частина мови Іменник
Рід чоловічий рід
Істота/неістота неістота
Називний штамп мовний
Родовий штампа мовного
Давальний штампу, штампові мовному
Знахідний штамп мовний
Орудний штампом мовним
Місцевий у/в штампі мовному