Ситуація комунікативна
Ситуація – це сукупність умов та обставин, що створюють певне становище, викликають ті чи інші взаємини людей [Великий тлумачний словник, с. 1127]. Комунікативна ситуація – конкретна ситуація спілкування, в яку входять партнери по комунікації і яка спонукає її учасників до міжособистісної інтеракції [Бацевич, с. 337]. О. О. Селіванова вважає, що комунікативну ситуацію можна розглядати як складну нерівноважну синергетичну систему, що функціонує шляхом взаємодії її складників як окремих систем під впливом зовнішнього середовища [Селіванова, с. 39–40].
Комунікативна ситуація має певну структуру. Вона складається з таких компонентів: 1) хто говорить (адресант); 2) слухає (адресат); 3) відносини між тим, хто говорить і тим, хто слухає; 4) тональність спілкування (офіційна – нейтральна – дружня); 5) мета; 6) засіб спілкування (мова або його підсистема – діалект, стиль, а також парамовні засоби – жести, міміка); 7) спосіб спілкування (усний / письмовий, контактний / дистантний); 8) місце спілкування.
Комунікація може бути мовною та немовною (або, в іншій термінології, вербальною і невербальною). Скажімо, спілкування людей у спорті (баскетбол, футбол, волейбол) не обов'язково включає вербальний компонент або включає його мінімально – у вигляді вигуків: Пас! Беру! та ін. Не кожна фізична робота вимагає словесного спілкування. Наприклад, в цехах з високим рівнем шуму – штампувальному, механоскладальному, ливарному – обходяться без слів, але люди, що працюють в таких цехах, все ж спілкуються (наприклад, за допомогою жестів). Кожна комунікативна ситуація вимагає і окремої комунікативної поведінки в цілому. У сучасній лінгвістиці існують окремі наукові розвідки, присвячені дослідженню структурних, функціональних, когнітивно-прагматичних характеристик комунікативних ситуацій спокуси, освідчення в коханні, виправдання, ток-шоу, дозволу та інших на матеріалі різних мов.
⠀ Бацевич, Ф. С. Основи комунікативної лінгвістики : [підруч.] / Флорій Сергійович Бацевич. – К. : Академія, 2004. – 344 с.
⠀ Великий тлумачний словник української мови / [уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел]. – К.-Ірпінь : ВТФ “Перун”, 2003. – 1440 с
⠀ Селіванова, О. О. Основи теорії мовної комунікації : [підруч.] / Олена Олександрівна Селіванова. – Черкаси : Ю. Чабаненко, 2011. – 350 с.