Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Лінгвістика

Право авторське

Авторське право – це сукупність прав, які належать автору у зв'язку зі створенням і використанням твору літератури, науки, мистецтва. Об’єктами авторського права можуть бути: літературні та письмові твори (книги, брошури, статті та ін.; виступи, лекції, усні твори і т.п.; комп’ютерні програми (цей об’єкт є досить специфічним і має ряд особливостей); музичні та аудіовізуальні твори; твори архітектури, містобудування та ін.; художні твори; фотографії і їх аналоги; твори ужиткового (народного) мистецтва (шиття, кераміка, різьблення і т.д.); ілюстрації, карти, плани, ескізи; збірники; інше [Інвента. Встановлення авторства]. Авторське право згідно із законодавством України виникає відразу після створення твору. Створення самого твору (письмова, електронна або речова форма) надає особі або співавторам право обнародувати його. Автор сам вирішує, коли і в якій формі твір буде доступний для громадськості. Первинним суб’єктом, якому належить авторське право, є автор твору. За відсутності доказів іншого автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства). Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей. Суб’єкт авторського права для засвідчення авторства (авторського права) на оприлюднений чи не оприлюднений твір, факту і дати опублікування твору чи договорів, які стосуються права автора на твір, у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах. Встановлення авторства на твір передбачає з’ясування і визначення особистих немайнових та майнових прав на нього. Суб’єктами авторського права є автори творів, їхні спадкоємці та особи, яким автори чи їхні спадкоємці передали свої авторські майнові права. Автором твору може бути будь-яка фізична особа і не має значення її вік, громадянство або стан дієздатності.
Слід зазначити, що твір може бути створений декількома авторами і вони будуть співавторами вказаного твору, тобто особами які спільною творчою працею створили твір. Авторське право на такий твір належить всім співавторам незалежно від того, чи утворює такий твір нерозривне ціле або складається із частин, кожна з яких має самостійне значення.
Юридична особа не може бути автором твору, тому що твір створюється тільки творчою працею фізичної особи. Однак юридична особа може набути майнові авторські права на підставі договору з автором твору, зокрема, договору про передачу виключних майнових авторських прав або на підставі закону.
[Інвента. Встановлення авторства]. Автор твору для забезпечення своїх прав та подальшого захисту може здійснити реєстрацію авторського права та отримати документ.

Джерела:

⠀ https://www.inventa.ua/ua/nashi-poslugi/osoblyvosty-ta-poriadok-vstanovlennia-avtorstva-na-tvir/

Частина мови Іменник
Рід середній рід
Істота/неістота неістота
Називний право авторське
Родовий права авторського
Давальний праву авторському
Знахідний право авторське
Орудний правом авторським
Місцевий у/в праві авторському