Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Лінгвістика

Квантитативна лінгвістика

Квантитативна лінгвістика (англ. quantitative linguistics) – це розділ загальної лінгвістики і, зокрема, математичної лінгвістики. Квантитативна лінгвістика (КЛ) займається дослідженням процесу вивчення мови, її зміни та сфери застосування, а також структури природних мов. Квантитативна лінгвістика досліджує мову за допомогою статистичних методів; її кінцева мета – сформулювати закони, за якими функціонує мова і, в кінцевому рахунку, побудувати загальну теорію мови у вигляді сукупності взаємопов’язаних законів функціонування мов. Спеціально для цієї мети була створена синергетична лінгвістика (Synergetic linguistics). Квантитативна лінгвістика емпірично ґрунтується на результатах мовної статистики, яка, в свою чергу, може інтерпретуватися як статистика мов або статистика лінгвістичного об’єкта. Ця галузь знань не обов’язково пов’язана з фундаментальними науковими цілями. Корпусна лінгвістика та комп’ютерна лінгвістика також роблять свій внесок у квантитативну лінгвістику, надаючи важливі емпіричні дані.
Найбільш ранні концепції квантитативної лінгвістики належать до давньогрецької та давньоіндійської культури. Одне з історичних джерел включає додатки комбінаторики до лінгвістичних реалій, інше ґрунтується на елементарних статистичних дослідженнях, які можна знайти під заголовками «Колометрія» і «Стихометрія».
Застосування математичних методів, зокрема й статистичних, у мовознавстві започаткували в середині XIX – на початку XX століть праці російського математика українського походження Віктора Буняковського, німецьких науковців Ернста Ферстемана (Ernst Försteman), Фрідріха Кедінґа (Friedrich Kaeding), російського математика Андрія Маркова, у подальшому їх було розвинуто у працях Ґабріеля Альтмана (Gabriel Altmann), Райнгарда Кьолера (Reinhard Köhler) (Німеччина); Петера Ґжибека (Peter Grzybek) (Австрія); Гейзи Віммера (Geiza Wimmer) (Словаччина); Адама Павловскі (Adam Pawłowski), Ядвіґи Самбор (Jadwiga Sambor) (Польща); Юхана Тулдави (Естонія); Раймунда Піотровского, Анатолія Шайкевич (Росія) та інших.
1994 року засновано Міжнародну асоціацію квантитативної лінгвістики (IQLA), основна мета якої – сприяти застосуванню математичних та статистичних методів у лінгвістичному моделюванні, аналізі текстів та суміжних галузях.

Джерела:

⠀ Селіванова, О.О. (2011). Лінгвістична енциклопедія. Полтава:Довкілля-К.

⠀ Левицький, В.В. (2007): Квантитативні методи в лінгвістиці. Вінниця, Нова книга. ISBN 978-966-382-046-0.

⠀ Лонська Л. І. Квантитативні дослідження лексики в «Словарику чужих і не дуже зрозумілих слів» Василя Доманицького / Л. І. Лонська // Мовознавчий вісник. – 2012. – Вип. 14–15.т – С. 359–367.

⠀ [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ Mv_ 2012_14-15_58

Частина мови Іменник
Рід жіночий рід
Істота/неістота неістота
Називний квантитативна лінгвістика
Родовий квантитативної лінгвістики
Давальний квантитативній лінгвістиці
Знахідний квантитативну лінгвістику
Орудний квантитативною лінгвістикою
Місцевий у/в квантитативній лінгвістиці