Операційний леверидж (важіль)
Операційний леверидж є інструментом управління операційним прибутком, що заснований на вивченні співвідношення постійних і змінних витрат підприємства .
Дія операційного важеля (виробничого, організаційно-управлінського та комерційного) полягає в тому, що будь-які зміни чистого прибутку (виторгу від реалізації продукції) завжди породжують більші зміни операційного прибутку. Така обставина викликана тим фактом, що витрати підприємства, залежно від змін обсягів виробництва і реалізації, поділяються на змінні та постійні. Якщо постійні витрати залишаються не змінними для визначеного проміжку (інтервалу) коливань обсягу, то змінні витрати зменшуються і збільшуються повільніше, ніж знижується чи зростає чистий прибуток .
Співвідношення умовно-постійних та умовно-змінних витрат підприємства впливають на операційний прибуток через механізм операційного левериджу, що характеризується коефіцієнтом операційного левериджу. Показник «ефект операційного левериджу» відображає співвідношення приросту операційного прибутку та приросту доходу. На основі цього показника здійснюють планування операційного прибутку на основі прогнозованих значень приросту доходу при відповідному коефіцієнті операційного левериджа. Слід зазначити, що в залежності від цілей аналізу визначення показника ефекту операційного левериджу може мати різні модифікації. Так, з позиції управління маржинальним прибутком підприємства ефект операційного левериджа визначається на основі таких співвідношень: «приріст маржинального прибутку до приросту доходу» або «приріст маржинального прибутку до приросту операційного прибутку» .
⠀ Мелень, О. В., Бережна, Г. М. (2018). Вплив фінансових результатів на запас фінансової стійкості підприємства. Економіка і суспільство, Вип. 15, С. 867-870 (с. 869)
⠀ Левчук, К. О., Романюк, Р. Я. (2018). Методика оцінки фінансового стану підприємства з використанням левериджу. Математичне моделювання, № 2(39), С. 238-246 (с. 242)