Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Економіка

Бюджетування

Бюджетуванням прийнято називати процес складання бюджетів підприємства, в результаті якого відбувається об’єднання та координація планування, обліку, аналізу, управління діяльністю підприємств з метою забезпечення найоптимальніших фінансових результатів, а також контролю за його виробничою та фінансово-господарською діяльністю .

Бюджетування виступає потужним інструментом планування, аналізу та контролю діяльності підприємства, водночас, відповідає вимогам гнучкості та системності, що надає переваги менеджменту суб’єкта господарювання у процесі прийняття та реалізації рішень. Бюджетування як складова економічного управління підприємством надає можливість забезпечити взаємозв’язок завдань з конкретними цілями підприємства, чітко встановити відповідальних осіб, їх права, обов’язки та повноваження, ефективно управляти фінансовими ресурсами підприємства, забезпечити стимулювання персоналу за рахунок підвищення рівня самостійності окремих господарських одиниць. Формування системи бюджетування допомагає визначити орієнтири розвитку суб’єкта господарювання, забезпечити загальне цільове спрямування його діяльності, створити гнучку та релевантну систему управління витратами, що буде спрямована на розв’язання завдань кредитної, інвестиційної, фінансової та грошово-кредитної політики підприємства. Таким чином, бюджетування включає не лише кількісне обґрунтування стратегічних та тактичних планів підприємства, але й є потужним інструментом координації усіх структурних підрозділів підприємства.
Бюджетування, за умови належної його організації, пронизує усі етапи управління діяльністю підприємства та включає наступне:
− постановку цілей і задач бюджетного процесу;
− планування діяльності на основі визначених цільових орієнтирів;
− управління робочими процесами (виконанням, стимулюванням, мотивуванням тощо) у межах конкретного бюджету;
− облік і контроль бюджетних показників з метою виявлення відхилень;
− ідентифікація та аналіз ключових факторів, що обумовили наявність відхилень фактичних показників від бюджетних;
− формування коригуючих впливів з урахуванням попередньо проведеного аналізу щодо усунення виявлених відхилень та нівелювання дії факторів, що призвели до таких відхилень

Джерела:

⠀ Череп, О. Г., Стремидло, О. Ю. (2011). Роль бюджету та процесу бюджетування в управлінні підприємством. Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму, №1(4), С. 445-451 (с. 446)

⠀ Орлова, К. Є. (2016). Бюджетування як ефективний інструмент економічного управління діяльністю підприємства. Формування ефективної моделі розвитку підприємства в умовах ринкової економіки: Тези ІV Міжнародної науково-практичної конференції. Житомир: ЖДТУ,

Частина мови Іменник
Рід середній рід
Істота/неістота неістота
Називний бюджетування
Родовий бюджетування
Давальний бюджетуванню
Знахідний бюджетування
Орудний бюджетуванням
Місцевий бюджетуванні
Кличний бюджетування