Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Економіка

Точка беззбитковості

Точка беззбитковості – обсяг виручки, який дорівнює постійним та змінним витратам на виробництво і реалізацію продукції, тобто точка, в якій покриваються всі витрати, але не створюється прибутку
Під точкою беззбитковості розуміють таку виручку і такий обсяг виробництва, що забезпечує покриття усіх витрат підприємства і отримання нульового прибутку .

Точка беззбитковості – це обсяг діяльності, при якому доходи підприємства дорівнюють його витратам, відповідно прибуток дорівнює нулю. Для її обчислення можна використовувати три методи: рівняння, маржинального доходу, графічного зображення. Розрахунок точки беззбитковості по своїй суті є спробою комплексно розглянути взаємодію пропозиції, якою підприємство здатне управляти, і попиту, управляти яким неможливо й можна намагатися лише вплинути на нього. Оскільки основним фактором формування пропозиції є витрати, то основою такого аналізу стає розгляд співвідношень між загальним доходом від продажів і загальним рівнем витрат при різних рівнях цін і продажів. Аналіз точки беззбитковості є найпотужнішим з інструментів для забезпечення прийняття керівництвом або власником ефективного і, головне – економічно обґрунтованого управлінського рішення стосовно:
- початкового періоду діяльності нового підприємства;
- започаткування виробництва нового виду продукту;
- структурних змін у існуючому асортименті з метою отримання найвищого прибутку.
К. Друрі визначив два підходи до визначення точки беззбитковості: бухгалтерський та економічний. Найбільш точніший – економічний підхід, у якому передбачається поведінка видатків у тривалому періоді: незмінне збільшення видатків з початку освоєння виробництва, конкретна стабілізація змінних витрат у період глобального випуску продукції та зростання видатків .

Джерела:

⠀ Бабяк, Н. Д., Іванюк, К. Б. (2015). CVP-аналіз: традиційний та управлінський підходи. БізнесІнформ, №8, С. 272-276 (С. 273)

⠀ Одінцова, Т. М., Невмержицька, О. В., Чаус, І. В. (2013). CVP-аналіз як інструмент управління фінансовими результатами. Фінансовий простір, № 1, С. 90-95 (С. 91)

Частина мови Іменник
Рід жіночий рід
Істота/неістота неістота
Називний точка беззбитковості
Родовий точки беззбитковості
Давальний точці беззбитковості
Знахідний точку беззбитковості
Орудний точкою беззбитковості
Місцевий точці беззбитковості
Кличний точко беззбитковості