Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Інженерія

Швидкість

1. Швидкість – одна з основних кінематичних характеристик руху матеріальної точки, яка дорівнює v = dr/dt, де r – радіус-вектор точки, чисельно v = ds/dt, де ds – довжина шляху, пройденого точкою за нескінченно малий проміжок часу dt.
2. Швидкість – це фізична величина, що відповідає відношенню переміщення тіла до проміжку часу, за який відбувалось переміщення. Швидкість – величина векторна, тобто вона має значення (модуль) і напрямок.

У системі SI швидкість (точніше її абсолютна величина) вимірюється в метрах за секунду – м/с. В системі СГС одиницею вимірювання швидкості є сантиметр за секунду – см/с. В повсякденному житті найпрактичнішою одиницею вимірювання швидкості є кілометр на годину – км/год. В певних областях людської діяльності чи країнах використовуються специфічні одиниці швидкості, як, наприклад, вузол чи фут за секунду.
У науці використовується також швидкість у широкому сенсі, як швидкість зміни будь-якої величини (не обов'язково радіус-вектора) в залежності від іншої (частіше зміни у часі, але також у просторі або будь-якої іншої). Так, наприклад, говорять про кутову швидкість, швидкість зміни температури, швидкість хімічної реакції, групову швидкість, швидкості зʼєднання тощо. Математично швидкість характеризується похідною функції.

Джерела:

Великий тлумачний словник української мови https://slovnyk.ua/

Іванків Я. І., Палюх Б. М. Механіка [Текст] : навч. посібник для студ. фіз. спец. вузів. — Київ : ІСДО, 1995. 61c.

Єжов С. М., Макарець М. В., Романенко О. В. Класична механіка. — К. : ВПЦ "Київський університет", 2008. 64c.

Частина мови Іменник
Рід жіночий рід
Істота/неістота Неістота
Називний шви́дкість
Родовий шви́дкості
Давальний шви́дкості
Знахідний шви́дкість
Орудний шви́дкістю
Місцевий на/у шви́дкості
Кличний шви́дкосте