Теплообмін
1. Теплообмін – явище передачі тепла від одного тіла до іншого.
2. Теплообмін – це самочинний процес перенесення теплоти в середовищі з неоднорідним розподілом температури, тобто від більш гарячих до холодніших тіл згідно з другим законом термодинаміки.
Рушійна сила процесу – різниця температур тіл, які беруть участь у теплообміні. Розрізняють 3 механізми перенесення теплоти: теплопровідність, конвекцію та випромінювання. Теплопровідність – перенесення теплоти внаслідок руху молекул, атомів, електронів та ін. При конвекції носієм енергії є середовище (теплоносій), яке рухається. Розрізняють примусову конвекцію (під дією зовнішніх сил) та природну, рушійною силою якої є різниця між густинами теплоносіїв, зумовлена зміною температури в об’ємі середовища. Конвективний теплообмін міститься в тепловіддачі, тобто в перенесенні теплоти з об’єму рухомого середовища до прилеглої до нього стінки (або у зворотному напрямку) чи до іншого рухомого середовища, що не змішується з першим. Теплообмін випромінюванням відбувається внаслідок перенесення енергії у вигляді електромагнітних коливань з довжиною хвиль 0,8–800 мкм. Кінетика променевого теплообміну залежить від інтенсивності випромінювання й відносного розташування тіл. Інтенсивність випромінювання залежить від властивостей тіла та його температури. Теплообмін між двома середовищами, які відокремлені стінкою, має назву теплопередача. Вона містить тепловіддачу від середовища, що має вищу температуру, до стінки, перенесення тепла у стінці теплопровідністю та тепловіддачу від стінки до холоднішого середовища, що з нею стикається. Теплообмін відбувається у теплообмінних апаратах (теплообмінниках). Відповідно до призначення теплообмінних апаратів розрізняють холодильники, нагрівачі, конденсатори, кип’ятильники-випаровувачі та випарні апарати.
Джерела:Великий тлумачний словник української мови https://slovnyk.ua/
Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. 282c.
Фармацевтична енциклопедія https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/