Струм Зміщення
1. Струм зміщення – це фізична величина, що характеризує магнітну дію змінного електричного поля, яка полягає в тому, що змінне електричне поле обумовлює виникнення відповідного йому вихрового магнітного поля.
2. Струм зміщення – це швидкість зміни в часі електричного зміщення, тобто величини D/(4π) (гауссова система), де D – електрична індукція. Цей струм не пов'язаний зі струмами провідності, але є джерелом магнітного поля.
Якщо змінне магнітне поле створює поле електричне, то розумно припустити існування і зворотного процесу: змінюється електричне поле породжує поле магнітне. Таке явище дійсно існує і носить не зовсім звичайна назва струм зміщення. Вперше передбачив існування такого процесу М. Фарадей разом з відкриттям електромагнітної індукції. Послідовник Фарадея, його співвітчизник Дж. К. Максвелл в 1873 році навіть дав теоретичний опис цього явища, написавши рівняння які дозволяють розрахувати характеристики індукованого магнітного поля. Експериментально ж це явище було відкрито і досліджено значно пізніше.
Дж. К. Максвелл прийшов до висновку цього закону з теоретичних міркувань, які зажадали зміни теореми про циркуляцію вектора індукції магнітного поля у разі змінних полів.
Стаціонарні магнітні поля створюються постійними електричними струмами (або, що рівносильно, рухомими зарядами). Індукція стаціонарного магнітного поля розраховується за законом Біо-Савара, який підтверджується численними експериментальними даними, тому сумнівів у його справедливості не виникає. Еквівалентної формулюванням цього закону є теорема про циркуляцію магнітного поля: циркуляція вектора індукції дорівнює сумі струмів, що перетинають будь-яку поверхню, натягнуту на контур, помноженої на магнітну постійну.
Словник технічних термінів http://dictionary.lpnu.ua/
Вакуленко М.О., Вакуленко О.В. Фізичний тлумачний словник. – Київ: ВПЦ „Київський університет", 2008. 628с.
CorrosionPedia Dictionary https://www.corrosionpedia.com/definition/