Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Інженерія

Сегнетоелектрик

1. Сегнетоеле́ктрики – це речовини, які мають спонтанний дипольний електричний момент в одній із кристалічних фаз, що існує в певному діапазоні температур.
2. Сегнетоелектрики – це тверді тіла, електрична поляризація яких може існувати й без зовнішнього впливу (на відміну від діелектриків). Сегнетики вперше виявлено у сегнетовій солі (звідки й назва). Застосовують в електричних конденсаторах, п'єзоелектричних приладах тощо.

Термін «сегнетоелектрики» ввів у науку Ігор Васильович Курчатов у 30-х роках минулого століття. Діелектрична проникність сегнетової солі може перевищувати діелектричну проникність вакууму в декілька тисяч разів. Вона помітно змінюється зі зміною напруженості зовнішнього електричного поля.
Аномально велика діелектрична проникність сегнетоелектриків зумовлена виникненням у цих речовин у певному інтервалі температур вираженої спонтанної (самодовільної) поляризації. Навіть за відсутності зовнішнього електричного поля окремі ділянки кристала сегнетоелектрика (домени) виявляються поляризованими, але в різних напрямках. Тому в цілому весь кристал сегнетоелектрика поводить себе так, ніби він зовсім не поляризований. Під дією електричного поля відбувається зміна напрямку поляризації (зміна орієнтації) доменів – вони повертаються в напрямку цього поля. Сегнетоелектрик частково зберігає свою поляризацію і тоді, коли його видалити з поля. Виявляється, що домени є в сегнетоелектриках лише в певному інтервалі температур, і саме за цих температур у них зберігаються сегнетоелектричні властивості. Наприклад, сегнетова сіль має ці властивості лише за температур від -15 до 22,5 °С.
Сегнетоелектрики використовуються для виготовлення генераторів і приймачів ультразвукових хвиль та інших радіотехнічних пристроїв.

Джерела:

Словник іншомовних слів https://www.jnsm.com.ua/sis/

Словник. ЮА https://slovnyk.ua/

Фізика (профільний рівень) : підруч. для 10 кл. закладів загальної середньої освіти / Т. М. Засєкіна, Д. О. Засєкін. — К. : УОВЦ «Оріон», 2018. 269c.

Частина мови Іменник
Рід чоловічий рід
Істота/неістота Неістота
Називний сегнетоеле́ктрик
Родовий сегнетоеле́ктрика
Давальний сегнетоеле́ктрикові
Знахідний сегнетоеле́ктрик
Орудний сегнетоеле́ктриком
Місцевий на/у сегнетоеле́ктрику
Кличний сегнетоеле́ктрику