Речовина
Речовина – вид матерії, що складається, відповідно до уявлень сучасної фізики, з фундаментальних частинок – кварків і лептонів.
Речовина побудована переважно з електронів і нуклонів (протонів і нейтронів). Останні, у свою чергу, складаються з трьох кварків. Усі лептони та кварки мають напівцілий спін, так само як і нуклони, що мають складну внутрішню будову. Різного роду взаємодії між частинками речовини здійснюються за допомогою полів. Кванти полів, що переносять електромагнітну, слабку, сильну і гравітаційну взаємодії, являють собою частинки з цілим спіном: фотони, проміжні векторні бозони, глюони та гравітони.
У земних умовах для речовини відомі 4 стани: тверді тіла, рідини, гази, плазма. Відповідно до сучасної теорії, у природі можливий також стан речовини у вигляді кварк-глюонної плазми (передбачається, зокрема, що в такому стані речовини могла існувати на найранніших стадіях еволюції Всесвіту). У класичній фізиці речовина і поле абсолютно протиставлялися одне одному як два види матерії.
Енциклопедія сучасної України https://esu.com.ua/
Вакуленко М.О., Вакуленко О.В. Фізичний тлумачний словник. – Київ: ВПЦ „Київський університет", 2008. 512с.