Домогосподарства / домашні господарства
- 1)сфера внутрішньосімейних відносин, які виникають у процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ у сім’ї.
- 2)економічна одиниця у складі однієї або більше осіб, які постачають економіці ресурси та використовують отримані за них гроші для купівлі товарів і послуг з метою задоволення власних потреб.
Основне завдання домашнього господарства — забезпечення особистого споживання. Тут продукти остаточно доробляють і пристосовують до індивідуальних потреб членів сім’ї; предмети господарського і культурно-побутового призначення підтримуються в придатному стані.
В Системі нац. рахунків Д. г. – інституц. сектор, що охоплює невеликі групи людей, які мешкають в одних приміщеннях; самостійні у розпорядженні своїми фінанс. та ін. ресурсами; ведуть спільне споживання певних видів товарів і послуг (найчастіше – житла та їжі). Сукуп. дохід Д. г. складають первинні й вторинні доходи. Первинні – доходи від вироб. діяльності (з найму, від самозайнятості, оплата праці грошима та натурою, змішаний дохід, від особистого підсоб. госп-ва) та від власності на фінанс. активи (цінні папери, депозити у банках), які включають відсотки за банків. депозитами, дивіденди, вилучення доходу власниками підпр-в, ренту, дохід власників страхових полісів і від власності на невироблені активи (землю та ін.). До вторин. доходів відносять поточні трансферти: пенсії, стипендії, допомоги, страхові виплати, матеріал. і гуманітарну допомогу, дохід від спадку, допомоги переселенцям тощо. Виключення з суми сукуп. доходу податк. виплат й ін. обов’язк. платежів утворює наяв. сукуп. дохід. Осн. об’єктами макроекон. регулювання економіки Д. г. є їх внесок у ВВП; взаємовідносини з державою, сферою вироб-ва та бізнесу; доходи, споживання і заощаджувал. політика.
⠀ Економіка України: підсумки перетворень та перспективи зростання. Х., 2000; Шинкарук Л. В. Нагромадження основного капіталу: теорія, аналіз та тенденції розвитку в Україні. К, 2006; Ватаманюк О. З. Заощадження в економіці України: макроекономічний аналіз.