Резервний Капітал
“резервний капітал є лише певною відкладеною на майбутнє кількістю ціннісних вартостей, утворених з нерозподіленого прибутку підприємства, які були б виплачені засновникам, акціонерам як дивіденди, коли б не потрібно було керуватися певною обережністю у майбутньому”.
Резервний капітал формується за рахунок прибутку, що означає певну залежність від його отримання (за умов отримання збитків резервний капітал не формують).
Резервний капітал є одним із видів резервів підприємства, для якого законодавчо встановлено особливий порядок нарахування та використання. Він утворюється у складі власного капіталу в результаті перерозподілу нерозподіленого прибутку, тому його сума не впливає на величину власного капіталу, а лише змінює його структуру.
щоб резервний капітал виконував функцію захисту підприємства від настання непередбачених подій, він має бути забезпечений реальними активами, тобто мають бути чітко визначені ресурси, які відповідатимуть за покриття резерву. Саме це, на думку багатьох вчених, і є основною методологічною проблемою обліку резервного капіталу, тому що на практиці підприємства, які створюють резервний капітал, роблять тільки обліковий запис, за яким немає реальних активів, що у разі необхідності зможуть покрити завдані збитки.
Яремко І.Й. Економічні категорії в методології обліку: моногр. / І.Й. Яремко. – Львів: Каменяр, 2002. 192с.
Пікуш Ю.В. Принципи формування резервів у системах бухгалтерського обліку / Ю.В. Пікуш [Електронний ресурс]. URL : http://www.nbuv.gov.ua/old_jrn/natural/Vnulp/ Me-negment/2012_721/40.pdf