Бренд
Бренд – це складне комплексне соціально-економічне поняття, сутність якого полягає у створенні унікальної пропозиції цінності, в якій поєднані економічні та соціальні вигоди об’єкта (товару, підприємства та іншого), що є значущими для суб’єктів внутрішнього та зовнішнього середовищ і формуються на основі ефективних комунікацій як позитивні асоціації та уявлення, що дозволяє підвищувати силу впливу на ринок, отримувати додаткові прибутки та збільшувати капітал .
Бренди класифікуються наступним чином:
‒ вид діяльності підприємства (промислові, торговельні та ін.);
‒ вид продукції (бренди товарів виробничого призначення, бренди товарів масового попиту);
‒ ступінь новизни продукції (бренди традиційних товарів, бренди інноваційних товарів, які повинні інформувати про нові інноваційні можливості підприємства, сприяти зростанню позитивного іміджу і репутації підприємства на ринку);
‒ рівень інноваційності (імітаційні, тобто бренди продукції, яка випускається вперше на конкретному підприємстві, але вже відома на ринку, мутаційні, тобто бренди продукції, яка відповідає вимогам світового рівня якості та новизни і раніше не була відома на ринку);
‒ сутнісна спрямованість (бренди соціальної спрямованості, бренди економічної спрямованості) .
У моделі «Колесо бренду» бренд розглядається як послідовність, вкладених одна в одну п’ятьох складових: сутність – ідея бренда, яка включає ключові аргументи для споживача обрати саме цей бренд; індивідуальність – персона бренда, яка дозволяє представити бренд у вигляді людських якостей; цінності – емоційні вигоди споживача; переваги – раціональні вигоди споживача, конкретні атрибути товару. Модель дозволяє визначити сутність бренда та пов’язати її з конкретними властивостями товару, що пропонується споживачеві .
⠀⠀ Ястремська, О. М., Тімонін, О. М., Тімонін, К. О. (2013). Бренди промислових підприємств: формування та ефективність використання : монографія. Х. : Вид. ХНЕУ (с. 42-43)