Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Облік та аудит

Дебіторська заборгованість

Сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату.
[Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість»]
Сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату, що виникла в результаті минулих подій, яку кредитор має право вимагати відшкодувати.
Включені до майна підприємства його майнові вимоги до інших осіб, що є його боржниками в правовідносинах, які виникають за різних обставин.
Майно (матеріальні ресурси), що не оплачені контрагентами, або готівка, що вилучена з кругообігу оборотних засобів.
Сума боргів юридичних і фізичних осіб підприємству в готівковій та безготівковій формах, яка виникає внаслідок господарських операцій, що відбулися в результаті минулих подій та підлягають погашенню у майбутньому.
Права (вимоги), що належать продавцю (постачальнику) як кредитору, на повернення боргів платниками та фінансовий ресурс, що тимчасово вилучений із кругообігу і підлягає поверненню у майбутньому.

За строком погашення дебіторська заборгованість може бути довгостроковою і поточною. При цьому враховуються два критерії: строк погашення та зв’язок із нормальним операційним циклом.
Критерієм класифікації заборгованості на поточну і довгострокову є операційний цикл. Дебі торська заборгованість також класифікується за об’єктами, щодо яких вона виникла Для накопичення інформації про дебіторську заборгованість і відображення операцій за нею у Плані рахунків передбачено рахунки класів 1 «Необоротні активи» та 3 «Кошти, розрахункові та інші активи». Ці рахунки об’єднуються у відповідні статті, які відображаються у Балансі за встановленою НП(С)БО 1 формою. Для обліку довгострокової дебіторської заборгованості Планом рахунків передбачено рахунок 18 «Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи». Інструкцією № 291 до цього рахунку передбачено відповідні субрахунки. Для обліку довгострокової дебіторської заборгованості застосовуються тільки перші три субрахунки, передбачені Інструкцією 291. У Балансі (форма № 1) на відповідну звітну дату сальдо цієї заборгованості відображається в рядку 1040. Облік поточної дебіторської заборгованості ведеться на рахунках 34 «Короткострокові векселі одержані», 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» та 37 «Розрахунки з різними дебіторами».

Джерела:

Кияшко О.М. Облік та аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством: автореф. дис. … канд. екон. наук: спец. 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит». Київ, 2011.

Лігоненко Л.О., Новікова Н.М. Управління дебіторською заборгованістю підприємства: навч. посіб. К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005.

Федорченко О.Є. Облік і аналіз розрахунків з дебіторами (на прикладі текстильних підприємств легкої промисловості): автореф. дис. … канд. екон. наук: спец. 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит». Київ, 2009.

Федорченко О.Є. Облік і аналіз розрахунків з дебіторами (на прикладі текстильних підприємств легкої промисловості): автореф. дис. … канд. екон. наук: спец. 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит». Київ, 2009.

Черненко Л.В. Управління дебіторською заборгованістю в аграрних підприємствах: дис. … к.е.н.: 08.00.04. К., 2007.

https://chmnu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/07/Zinchenko-O.-V..pdf

https://www.conf.lviv.ua/wp-content/uploads/2014/12/Zbirnyk_OA_2015.pdf

Частина мови Іменник
Рід жіночий рід
Істота/неістота Неістота
Називний заборгованість
Родовий заборгованості
Давальний заборгованості
Знахідний заборгованість
Орудний заборгованістю
Місцевий на/у заборгованості
Кличний заборгованосте