Невагомість
1. Невагомість – це стан, у якому перебуває матеріальне тіло, що вільно рухається у полі тяжіння Землі (чи будь-якого іншого небесного тіла) під дією лише сили тяжіння.
2. Невагомість – це фізичний стан тіла, що є складовою частиною рухомої системи, якого воно набуває, коли прискорення системи дорівнює прискоренню сили тяжіння.
Якщо людина міститься у полі тяжіння Землі на горизонтальній площині, що перебуває у спокої (чи рухається рівномірно і прямолінійно), то на неї діють сила тяжіння і направлена в протилежну сторону реакція опори з боку площини, внаслідок чого виникає тиск частинок тіла одна на одну. Людський організм сприймає такий тиск як відчуття «ваги». Аналогічно, застосовуючи ці міркування до будь-якого тіла, його вагою називають силу, що діє з боку тіла на опору (підвіс) і дорівнює силі реакції опори (підвісу). За своєю природою вага або дорівнює силі тяжіння (в інерційній системі відліку), або менша чи більша за неї (в неінерційних системах відліку). Наприклад, коли тіло перебуває в ліфті, що рухається по вертикалі вниз із прискоренням а ≠ g, де g – прискорення вільного падіння, на нього діє сила тяжіння з боку Землі F = mg, сила інерції Fi = ma (направлена протилежно прискоренню ліфта) і сила реакції опори N. Тоді вага тіла буде меншою за силу тяжіння: P = N = F – ma. Якщо a = g, тіло (всі його частини) і ліфт вільно падають з однаковим прискоренням g, реакція опори відсутня, вага тіла дорівнює нулеві і ніякого взаємного тиску один на одного частинки не здійснюють, тобто має місце невагомість. При цьому на всі частинки тіла, що перебувають у стані невагомості, сили тяжіння діють, але немає зовнішніх сил, прикладених до тіла з боку підлоги ліфта (реакції опори), які б могли викликати взаємний тиск частинок тіла один на одного.
Джерела:Енциклопедія сучасної України https://esu.com.ua/
Енциклопедія сучасної України https://esu.com.ua/ 251с.
Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. 243с.