Конвекція
Перенесення тепла або електричних зарядів рухливим середовищем.
КОНВЕКЦІЯ – перенесення маси в результаті переміщення суцільного середовища (газу, рідини). Найбільш поширені вільна, вимушена і капілярна к. Вільна (природна) к. виникає під дією архімедових сил у полі сили тяжіння, якщо мають місце неоднорідності густини в окремих місцях середовища, що виникають у результаті наявності в рідині або газі різниці температур або концентрацій домішки. Вимушена к. викликається зовнішньою механічною дією на середовище. Капілярна к. виникає в об'ємах рідини з вільною поверхнею при існуванні перепадів поверхневого натягу уздовж такої поверхні.
Конвекція-перенесення тепла в рідинах і газах або сипучих середовищах струменями речовини.
КОНВЕКЦІЯ— 1) заг. — перенесення тепла в рідинах або газах потоками речовини. 2) в тектоніці — передбачуваний рух мас підкорової або мантійної речовини, направлений латерально або вгору-вниз з.ч. за рахунок змін у тепловому режимі мас. Згідно з рядом гіпотез саме з К. пов’язане горотворення, утворення океанічних жолобів, острівних дуг, геосинкліналей. 3) в океанографії — найважливіший механізм перемішування вод океану. 4) в метеорології — підняття від землі теплих мас повітря і одночасне опускання більш холодних.
Механізм переносу мас, що включає об’ємний рух розчину або газу (на відміну від дифузії, що включає рух індивідуальних молекул). Розрізняють вимушену конвекцію (пр., від механічного перемішування) і природну. Природна конвекція особливо важлива в електрохімічних процесах, де вона завжди відбувається при поверхні електрода.
Джерела:Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. 256с.
М.О. Вакуленко, О.В. Вакуленко фізичний тлумачний словник.
А. М. Припіяло, С. О. Припіяло короткий тлумачний фізичний словник.
Мала гірнича енциклопедія, т. 3 / За редакцією В.С.Білецького. — Донецьк: Донбас, 2004.
Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008.