Випромінення
Випромінювання-теплообмін, зумовлений передачею енергії світловим потоком.
Потік електромагнітних хвиль чи елементарних частинок, що виникли в процесах поділу ядер чи квантових переходів в атомах та молекулярних частинках. Поділяється на різновиди за довжиною електромагнітних хвиль — інфрачервоне, видиме, ультрафіолетове, рентгенівське, гамма і т.п., а також за типом частинок — альфа, бета та ін.
ВИПРОМІНЕННЯ— промениста енергія електромагнітних хвиль, що випромінюються (випускаються) матеріальним тілом. В. розрізнюється за потужністю (кількісна характеристика) і за спектральним складом (якісна характеристика). Розрізнюють монохроматичне і складне В. Монохроматичне — випромінення визначеної довжини хвилі, характеризується потужністю або потоком; складне — випромінення, що складається або з кінцевого числа монохроматичних випромінювань (переривчастий лінійчатий спектр), повна характеристика якого визначається потужністю монохроматичних випромінювань, що увійшли до його складу, або з безперервного ряду монохроматичних випромінювань. У цьому випадку воно характеризується загальною потужністю і її безперервним розподілом по довжинах хвиль усередині всього спектрального діапазону. Власне дія, процес випущення електромагнітних хвиль матеріальним тілом — випромінювання.
α-випромінення-Потік альфа-частинок. Таке випромінення має високу йонізуючу здатність але швидко розсіює свою енергію, коли проходить через матеріали, і є менш проникним, ніж бета- й гамма-випромінення.
β-випромінення-Потік електронів, утворюваних при радіоактивному розпаді.
γ-випромінення-Потік фотонів дуже високої енергії, звичайно з довжиною хвилі меншою за 3 пм. Випромінюється в процесах ядерного перетворення або анігіляції частинок.
А. М. Припіяло, С. О. Припіяло короткий тлумачний фізичний словник.
Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008.
Мала гірнича енциклопедія, т. 3 / За редакцією В.С.Білецького. — Донецьк: Донбас, 2004.
Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008.