Тертя
Сила, що протидіє рухові одного тіла по поверхні іншого.
Тертя - механічна взаємодія між твердими тілами під час руху одного по іншому.
ТЕРТЯ – сукупність явищ, що спричиняють опір рухові одне відносно одного макроскопічних тіл (зовнішнє тертя) або елементів одного і того ж тіла (внутрішнє тертя), при якому механічна енергія розсіюється у вигляді тепла. 1. Зовнішнє тертя – механічна взаємодія між твердими тілами, що виникає в місцях їх дотику та перешкоджає їх відносному переміщенню. У техніці роль тертя буває негативною (напр., воно зменшує коефіцієнт корисної дії механізмів, спричинює їх знос тощо) і позитивною (зокрема створює можливість передачі зусиль від одних деталей машин до інших). 2. Внутрішнє тертя – сукупність процесів, що відбуваються у твердих, рідких і газоподібних тілах і приводить до необоротного перетворення їх механічної енергії в енергію внутрішню.
При наявності відносного руху двох тіл, що контактують між собою, розрізняють: Тертя ковзання – зовнішнє тертя, що виникає при поступальному переміщенні одного з контактуючих тіл відносно іншого і діє на це тіло в напрямку, протилежному до напрямку проковзування. Тертя кочення – опір руху, що виникає при коченні одного з двох контактуючих тіл одне відносно одного. При відсутності відносного руху контактуючих тіл і наявності сил, що намагаються здійснити такий рух, виникає тертя спокою – тертя ковзання, що виникає між двома тілами, котрі перебувають у взаємному контакті, і перешкоджає виникненню відносного руху. Силу тертя слід подолати для того, щоб привести в рух одне відносно одного два контактуючих тіла. Сила діє протилежно до напрямку ймовірного руху.
1) зовнішнє тертя – механічна взаємодія між твердими тілами, що виникає в місцях їхнього дотику й перешкоджає відносному переміщенню цих тіл. У техніці роль тертя буває негативною (наприклад, воно зменшує коефіцієнт корисної дії механізмів, спричинює їхнє зношування тощо) і позитивною (зокрема, створює можливість передачі зусиль від одних деталей машин до інших); 2) внутрішнє тертя – сукупність процесів, що відбуваються в твердих, рідких і газоподібних тілах і призводять до необоротного перетворення їхньої механічної енергії на внутрішню енергію.
Яків Перельман, Цікава фізика.., 1950, 91.
Підручник Фізика 7 клас - Сиротюк В.Д. - Генеза 2015 рік.
Мала гірнича енциклопедія, т. 3 / За редакцією В.С.Білецького. — Донецьк: Донбас, 2004.
Тертя // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. 191с.