Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Лінгвістика

Метадані (metadata)

Метада́ні (англ. Metadata, походить від лат. meta – мета, кінцевий пункт, межа, край і, власне, дані), у загальному випадку, – це дані, що характеризують або пояснюють інші дані. Наприклад, значення «123456» само по собі недостатньо виразне. А якщо значенню «123456» зіставлено достатньо виразне ім'я «поштовий індекс» (що вже є метаданими), то в цьому контексті значення «123456» більш осмислене – можна витягати інформацію про місцезнаходження адресата, що має конкретний поштовий індекс.
Оскільки для більшості людей різниця між словами «дані» та «інформація» є тільки з філософської точки зору і не істотна з практичної точки зору, то існують такі визначення:
● Метадані – це інформація про дані.
● Метадані – це інформація про інформацію [Вікіпедія].
Отже, Метадані – це набір стандартної інформації про файл. Сюди відноситься ім’я та прізвище автора, роздільна здатність, колірний простір, авторські права й ключові слова, які до нього застосовуються. Ви можете використовувати метадані для раціоналізації робочих процесів та організації файлів [Електронний ресурс helpx].
Метадані можна класифікувати за такими ознаками: 1. Змістом. Метадані можуть або описувати сам ресурс (наприклад, назва і розмір файлу), або вміст ресурсу (наприклад, «у цьому відеофайлі показано, як хлопець грає у футбол»). 2. Відношенням до ресурсу в цілому. Метадані можуть відноситися до ресурсу в цілому або до його частин. Наприклад, «Title» (назва фільму) відноситься до фільму в цілому, а «Scene description» (опис епізоду фільму) окреме для кожного епізоду фільму. 3. Можливістю логічного висновку. Метаданими на практиці зазвичай називають дані, представлені відповідно до одного з форматів метаданих. Формат метаданих – це стандарт, призначений для формального опису деякої категорії ресурсів (об’єктів, сутностей, документів і т.п.). Такий стандарт зазвичай включає набір полів (атрибутів, властивостей, елементів метаданих), що дозволяють характеризувати певний об’єкт. Наприклад, формат MARC дозволяє описувати книги (і не тільки книги), містить поля для опису назви, автора, тематики і безлічі інших характеристик (формат MARC дозволяє описати сотні характеристик). Формати метаданих часто розробляються міжнародними організаціями або консорціумами, що включають зацікавлені в появі стандарту державні організації та приватні компанії. Розроблений формат часто закріплюється як стандарт в одній або декількох організаціях, що займаються розробкою й ухваленням стандартів (наприклад W3C, ISO, ANSI тощо [Електронний ресурс].

Джерела:

⠀ 1. https://uk.wikipedia.org/wiki/

⠀ 2. Електронний ресурс // – Режим доступу: https://moodle.znu.edu.ua/ pluginfile.php?file=/486123/mod_resource/content.pdf

⠀ 3. https://helpx.adobe.com/ua/incopy/using/including-metadata-story.html

Частина мови Іменник
Рід жіночий рід
Істота/неістота неістота
Називний метадані
Родовий метаданих
Давальний метаданим
Знахідний метадані
Орудний метаданими
Місцевий у/в метаданих