Засоби виразності
Засоби виразності – це спеціальні художньо-риторичні прийоми, лексичні та граматичні засоби мови, що привертають увагу до висловлення. Вони використовуються для надання мови експресії, емоційності, наочності, роблять її більш цікавою і переконливою [Інтернет посилання]. Засоби виразності поділяють на дві групи: мовні (лексичні, синтаксичні, морфологічні, інтонаційні тощо) та немовні (позалінгвістичні, додаткові: міміка та пантоміміка, що включає жести, пози, ходу). Мовні засоби надають мовленню образності та художньої виразності. До засобів виразності звукового усного мовлення належить інтонація, яка уточнює комунікативний зміст та емоційно-експресивні відтінки.
Засоби виразності усного й писемного мовлення розглядаються як вербальні, тобто такі, що не мають словесного позначення. До них можуть належати мовні засоби виразності, які класифікують на основі системи мови: лексичні, морфологічні, синтаксичні, словотворчі, стилістичні. До невербальних належать немовні засоби виразності: оптико-кінетичні (міміка, пантоміміка); паралінгвістичні, екстралінгвістичні, візуальні засоби. Усне мовлення у своїй діалогічній формі є найбільш насиченим засобом виразності. Д. Ельконін надавав усному мовленню особливого значення, оскільки воно є звучним мовленням, то завжди повне інтонацій, жестів, підкреслень, і ця інтонаційна жвавість і образність мовлення додає йому специфічного характеру порівняно з писемним. Особливе місце надають інтонації, яка не має відповідного словесного вираження і належить до невербального засобу, оскільки саме в ній виражена психологічна вмотивованість.
Усне монологічне мовлення за своєю структурою наближається до писемного. Воно характеризується повнотою, завершеністю конструкцій, насиченістю мовними засобами виразності і визначене як контекстове.
⠀ 1. Пентилюк, М. І. (1994). Культура мови і стилістика. К: Вежа
⠀ 2. [Електронний ресурс]// – Режим доступу: https://stud.com.ua ›