Вплив мовленнєвий
Вплив мовленнєвий – це використання особливостей природної мови з метою побудови повідомлень, що володіють підвищеною здатністю впливу на свідомість і поведінку адресата або адресатів повідомлення. У науці зустрічається широке та вузьке розуміння мовленнєвого впливу. Оскільки мова виступає як інструмент координації спільної діяльності людей, то будь-який мовленнєвий акт, тим самим, є особливою формою здійснення впливу на його адресата. Варто зазначити, що слухач має свої інтереси і не завжди готовий до дослівного сприйняття інформації, яку запланував мовець. Зазвичай людина оточує свою свідомість захисним бар'єром, здатним протистояти сторонньому впливу. Ситуацію, за якої особа не усвідомлює мовленнєвий вплив, можна назвати мовною маніпуляцією: спізнюватися/затримуватися, шпигун/розвідник, хворіти/погано себе почувати. Ці наведені приклади різняться лише оцінним значенням. Існують деякі сфери життя, у яких мовленнєвий вплив, і навіть справжнє мовне маніпулювання практикуються особливо часто і відіграють дуже важливу роль.Особливо це проявляється у політичній та рекламній комунікації. Вони між собою досить близькі, а в деяких формах майже збігаються. Елементи мовленнєвого впливу, звичайно ж, присутні у навчанні та вихованні – що гостро переживається поборниками необмеженого розвитку людської особистості.
Наступні дві сфери, у яких значна роль як мовленнєвого впливу, так і прикладного аналізу мовних форм, що використовуються під час спілкування, розвинені в сучасних західних суспільствах. Це, по-перше, процесуальна та судова практика конкурентного типу.
Інша сфера інтенсивного мовленнєвого впливу з використанням особливостей мовних форм – це психотерапія, а також такий її вид, як нейролінгвістичне програмування.Очевидно також, що підвищений за ефективністю вплив на свідомість шляхом вибору мовних форм здійснюють і всі види словесних мистецтв, насамперед література. Всі вони користуються найрізноманітнішими методами мовленнєвого впливу, але володіють і власними специфічними можливостями.
Нарешті – і це дуже важливо – елементи маніпулювання властиві і нашому повсякденному спілкуванню. Передумовами мовленнєвого впливу є: психологічні, когнітивні, логічні, соціологічні, комунікаційно-семіотичні та структурно-семіотичні, які трансформуються у лінгвістичні.
⠀ 1. Селіванова, О. О. (2011). Лінгвістична енциклопедія. Полтава: Довкілля-К.