Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Лінгвістика

Відгук

Відгук – це висновки уповноваженої особи (кількох осіб) про наукові роботи (наукова праця, що повинна бути надрукована в журналах, наукових збірниках тощо), вистави, фільми, представлені на розгляд до захисту [Шевчук с. 207]. Відгук на наукову працю складається з таких частин: назва документа, заголовок, що містить назву роботи, прізвище, ім’я по батькові її автора, рік написання та кількість сторінок. Текст відгуку розпочинаємо зі вступу, у якому подаємо загальну характеристику роботи, її актуальність; основна частина містить стислий виклад змісту роботи та критичні зауваження, якщо є; висновки та реальні пропозиції. Після тексту має бути підпис рецензента, дата, печатка.
Відгук – 1. Відбиття звуку; луна, відгомін. // чого. Послаблений звук, який долітає здалека. 2. Відповідь на чий-небудь поклик, звертання. 3. перен. Душевний стан або дія, що є відповіддю на що-небудь. 4. перен. Те, у чому виявляються сліди впливу чого-небудь; відбиття, наслідок чого-небудь. *Образно. 5. Критична стаття, відгук і т. ін., зумовлені появою якоїсь книги, виступом громадського діяча тощо [Великий тлумачний словник сучасної укр мови, с. 126].
Наприклад: 1. Відбиття звуку. Прилинув вітер, ..А з ним прилинули пісні пташині, І любий гай свій відгук з ним прислав (Леся Українка). Гуркіт, грім, гук, одгук розбігся на весь небозвід (Гордієнко).
Десь далеко в місті заграв оркестр. Тихі далекі одгуки мелодій полились по долині Росі (Нечуй-Левицький); Здалека чутно відгуки музик, пісень, гомону веселого (Леся Українка).
2. Відповідь на чий-небудь поклик, звертання. – Христе! доню! – гукав він, і його голос гучно розкотився по садкові. Він стояв, дожидаючи одгуку (Панас Мирний).
3. перен. Душевний стан або дія, що є відповіддю на що-небудь. Не кваплячись, він докладно розповів про свій багатозабійний метод, і було видно, як слова його знаходять активний відгук у присутніх (Гуреїв); Написання роману «Собор» – прекрасний зразок відгуку письменника на животрепетні питання часу та збереження духовних цінностей.
4. перен. Те, у чому виявляються сліди впливу чого-небудь; відбиття, наслідок чого-небудь. Складались першії мої пісні, слабії відгуки твоїх пісень чудових (Іван Франко); Шевченку! Відгук дум своїх Чи чуєш ти у нашім співі? (Рильський); * Образно. Хтось давно ще сказав, що спів, — то мова душі,.. найнепримітніші одгуки душі до всього (Панас Мирний).
5. Критична стаття, відзив та ін., зумовлені появою якоїсь книги, виступом громадського діяча тощо. Се власне «відгук», тож не дивуйтесь, коли в ньому бракуватиме об'єктивності (Леся Українка); У чеській пресі постійно можна було зустріти рецензії, відгуки на Франкові художні твори, публіцистичні статті.

Джерела:

⠀ 1. Великий тлумачний словник сучасної української мови. (Ред. Бусел). (2003). К., Ірпінь: Перун.

⠀ 2. Ганич, Д.І., Олійник, І.С. (1985). Словник лінгвістичних термінів. К: Вища школа.

Частина мови Іменник
Рід чоловічий рід
Істота/неістота неістота
Називний відгук
Родовий відгуку
Давальний відгуку, відгукові
Знахідний відгук
Орудний відгуком
Місцевий у відгуку