.NET
(Заг.) .Net (iм’я). Закiнчення, яким супроводжуються практично усi назви сучасного поколiння продуктiв вiд Microsoft. .Net (читається «дот нет»), вiдображає точку зору Microsof на побудову інфраструктури сучасного комунікаційного свiту, у якому комп’ютерні мережі з’єднують людей і техніку.
(ІТ, Прогр.) Концепція, архітектура, платформа і ПЗ, які поступово розробляються Microsoft для створення і використання веб-сервісів із застосуванням компонентних технологій, тісно пов’язаних з веб і Інтернетом. Інфраструктура .NET, що спирається на стандарт XML, забезпечує більш просте програмування, кращу продуктивність і масштабування, меншу залежність від особливостей джерел даних і велику здатність взаємодіяти з іншими платформами в мережах будь-якого рівня, у тому числі й безпровідно.
1) У глобальному інформаційному світі комунікативна складова будь-яких програмних продуктів починає відігравати визначальну роль. У програмних продуктах .Net за цим ім’ям стоїть цілком конкретний зміст, який припускає, зокрема, наявність відкритих стандартів комунікації, перехід від створення монолітних застосувань до створення програмних компонентів (веб-сервісів), які призначені для розподіленого повторного використання в різних середовищах і застосуваннях. Можливість повторного використання вже створених компонентів і легкість розширення їх функціональності – все це неодмінні атрибути нових технологій. Важливу роль у цих технологіях відіграє мова XML, що стала стандартом обміну повідомленнями в будь-якій мережі. Ключовими компонентами й технологіями філософії Microsoft .Net є: а) каркас середовища – .Net Framework, що є новим API-інтерфейсом для програмування на платформі Windows; б) об’єктно-орієнтована IDE Visual Studio .Net; в) підтримка розробки, об’єднання й виконання програмного коду застосувань, виконаних на будь-яких мовах програмування, включаючи мову COBOL; г) узагальнення стандартів обміну даними на базі технології XML; д) підвищеня рівня безпеки, завдяки опису у асемблах (складаннях – assembly) конкретних категорій користувачів і процесів, яким дозволяється викликати методи об’єктів; е) забезпечення міжплатформності (мобільності) розробки й виконання застосувань на базі віртуальної машини Microsoft CLR.
2) Архітектура .NET побудована на наступних базових концепціях: а) незалежного від мови програмування середовища виконання (Common Language Runtime, CLR); б) бібліотеці класів .NET (.NET FCL); в) мові-посереднику Microsoft Intermediate Language (MSIL); г) групі мов програмування, що підтримують концепції платформи .NET (C#, Visul Basic .NET, Visual C++ .NET та ін.); д) керованості кода і модулів; м) набору загальномовних специфікацій – CLS і т.д. Таким чином, дана платформа служить для розробки багатофункціонального інтероперабельного программного забезпечення, а також забезпечує прозорість мережі, платформонезалежность і багатомовну швидку розробку застосувань.