Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Лінгвістика

Прикладна лінгвістика

Розділ мовознавста, спрямований на розв’язання практичних завдань різних галузей науки і техніки, повсякденного життя людини, суспільства на підставі теоретичного доробку досліджень мови й мовлення.

Російський дослідник А. Баранов подає дефініцію прикладної лінгвістики як «діяльності по прикладанню наукових знань про устрій та функціонування мови в нелінгвістичних наукових дисциплінах і в різних сферах практичної діяльності людини, а також теоретичне осмислення такої діяльності». У цій дефініції прикладна лінгвістика отримує невиправдано широке розуміння, яке стосується першої частини тлумачення. Прикладання наукових знань мовознавства до різних нелінгвістичних дисциплін є ознакою насамперед маргінальних дисциплін на кшталт соціо-, психо-, нейролінгвістики, лінгвокультурології, лінгвогенристики, лінгвістичної герменевтики тощо. Як здається, зміст прикладної лінгвістики зосереджено саме у другій частині дефініції. Особливо вагомим є положення про те, що прикладна лінгвістика має власне теоретичне осмислення, адже без установлення категорійно-понятійного апарату, предмета й об’єкта, завдань, проблем, принципів і настанов неможлива будь-яка наукова галузь. На нашу думку, об’єктом прикладної лінгвістики є практичні завдання, для розв’язання яких потрібним є залучення доробку мовознавства, а предметом – способи їхнього розв’язання.
Дискусійними є питання статусу прикладної лінгвістики як окремої мовознавчої галузі, наявності в цій дисципліні теоретичного компонента, розмежування прикладних і неприкладних лінгвістичних досліджень, співвідношення між прикладним мовознавством і комп’ютерною лінгвістикою, перекладознавством, методикою викладання мови, соціо- та психолінгвістикою тощо.
Представник Единбурзької школи Х. Відовсон запропонував розглянути різницю між «appliedlinguistics» та «linguisticsapplied»зважаючи на те, що для розв’язання прикладних завдань потрібно застосовувати доробок не лише мовознавства, а й психології, антропології, філософії, соціології та ін. Тому, на його думку, прикладна лінгвістика є міждисциплінарною галуззю, а не власністю лінгвістики. Загалом питання ставилося і відносно того, у якому відношенні перебувають прикладне мовознавство та мовознавство взагалі. Це питання до сьогодні не отримало однозначної відповіді науковців. Чимало дослідників протиставляють теоретичну лінгвістику прикладній лише на підставі використання комп’ютерних технологій. Натомість українська дослідниця Н. Бардіна підкреслює, що прикладна лінгвістика протиставлена класичній лінгвістиці євристичними процедурними особливостями й зовнішньою орієнтацією на зміни матеріального світу, буття соціуму, втілення в життя ідей, планів, намірів.

Джерела:

⠀ Лінгвістична енциклопедія. – Полтава: Довкілля-К, 2011. – 844 с.

Частина мови Іменник
Рід жіночий рід
Істота/неістота неістота
Називний Лінгвістика
Родовий Лінгвістики
Давальний Лінгвістиці
Знахідний Лінгвістику
Орудний Лінгвістикою
Місцевий Лінгвістиці