Хмарні обчислення
Хмарні обчислення – це така парадигма, що забезпечує доступ у мережу загальних фізичних або віртуальних ресурсів з наданням прав самообслуговування та адміністрування на вимогу.
На основі аналізу літератури з даної тематики, здебільшого під хмарними обчисленнями (англ. Cloud Computing) розуміється "модель зручного мережного доступу до загального фонду обчислювальних ресурсів, які можна швидко надати за умови мінімальних управлінських зусиль та взаємодії з постачальником" [21, с. 15].
Так, К. М. Лавріщева під хмарними обчисленнями розуміє "нові системні засоби для підтримки обчислень, якими є Google Apps, IBM-VSphere та системи Microsoft – Cloud, Azure, Amazon, Mech, WАpps, SkyDrive тощо" [43, с. 201].
Інший учений, Г. Д. Кисельов, хмарні обчислення трактує як "програмно-апаратне забезпечення, яке доступно користувачу через Інтернет у вигляді сервісу, який надає зручний інтерфейс для віддаленого доступу до обчислювальних ресурсів (програмі даних)" [41, с. 351].
С. Г. Литвинова у колективній монографії визначає хмарні обчислення як "метод зберігання даних і надання ПЗ як послуги кінцевому користувачу" [48, с. 13].
У рекомендаціях, розроблених Національним інститутом стандартів США (NIST) наводиться не лише визначення хмарних обчислень, а й їх суттєві характеристики, що відрізняють хмарні обчислення від інших ІКТ. До таких характеристик віднесено: самообслуговування (користувач може за потреби сам забезпечити обчислювальні можливості, такі як мережеве сховище), широкий доступ до мережі (мається на увазі з будь-якому пристрою, який має доступ до мережі Інтернет), поєднання ресурсів (обчислювальні ресурси постачальника об'єднуються для обслуговування декількох споживачів, динамічно використовуючи різні фізичні та віртуальні ресурси), швидка еластичність (надання ресурсів у будь-який час і у будь-якій кількості) та виміряний сервіс (системи автоматично контролюють та оптимізують використання ресурсів за допомогою використання вимірювальної здатності на певному рівні абстракції, що відповідає типу послуги (наприклад, зберігання, обробки, пропускної здатності та активних облікових записів користувачів тощо)).