Інтелект-карта
Інтелект-карта – це "графічне вираження процесу радіантного мислення і тому є природним продуктом діяльності людського мозку" [22, с. 58]. При цьому під терміном "радіантне мислення" вони розуміють асоціативні розумові процеси, відправною точкою яких є центральний об'єкт. Саме тому на думку науковців, використання інтелект-карт можливе в будь-якій сфері життєдіяльності, де потрібно вдосконалювати інтелектуальний потенціал особистості, що досягається навчанням, або вирішувати різноманітні інтелектуальні завдання.
Науковці наводять чотири істотні особливості інтелект-карт:
а) об'єкт вивчення представлений у центрі уваги;
б) основні ідеї, завдання чи поняття, пов'язані з центральним об'єктом, розходяться від нього у вигляді гілок;
в) гілки (позначаються плавними лініями) пояснюються ключовими словами чи образами; гілки, що відходять від головних, називаються вторинними тощо;
г) усі гілки формують взаємопов'язану вузлову систему [22, с. 58].
Л. М. Клачко, у своїй роботі наводить таке визначення інтелект-карти – це "схема, яка візуалізує певну інформацію при її обробці людиною, спосіб зображення процесу загального системного мислення за допомогою структурно-логічних схем радіальної організації" [34, с. 3]. Як стверджує дослідник, ментальна карта власне реалізується у вигляді схеми (діаграми), на якій зображено зв'язані гілками ідеї, але обов’язково гілки мають відходити від центральної ідеї чи поняття.