Психосоціальна реабілітація
Психосоціальна реабілітація – це процес, який відкриває людям, які страждають на психічні розлади, можливість досягти свого оптимального рівня самостійного функціонування в суспільстві.
Це досить важливо, оскільки дозволяє задіяти збережені ресурси особистості хворих і створити на цій основі досить високий рівень мотивації до позитивних змін, сформувати свідоме відношення до лікування і відповідальність за свою поведінку. Практично психосоціальна реабілітація розпочинається з першого контакту хворого з медичною службою і триває до тих пір, доки не буде відновлений його соціальний і професійний статус (Реабілітація осіб з розладами психіки та поведінки, 2012).
Психосоціальна реабілітація – це процес, який полегшує можливості для людей з психічними захворюваннями досягти оптимального рівня самостійного функціонування в суспільстві та покращити якість їх життя (Бондаренко, n.d.).
Процес реабілітації спрямований на вдосконалення соціально-емоційних навичок для найефективнішої адаптації в суспільстві та зменшення кількості професійної підтримки (Бондаренко, n.d.).
Ефективна психосоціальна реабілітація заснована на даних доказової медицини та суміжних дисциплін, має бути комбінованою і включати:
когнітивно-поведінкову психотерапію;
тренінг соціальних навичок та навичок асертивної поведінки;;
заходи психологічної взаємопідтримки;
арт-терапію;
підтримуючу фармакотерапію (Бондаренко, n.d.).
Психосоціальна реабілітація – це відновлення порушень когнітивних, мотиваційних й емоційних ресурсів особистості, враховуючи знання, вміння, навички взаємодії та вирішення проблем тощо, в осіб із психічними розладами з проблемами соціальної адаптації та певними труднощами інтеграції в суспільство.
У реабілітаційній роботі використовується комплекс психосоціальних впливів – різних форм та методів, які спрямовані на відновлення потенціалу самого пацієнта, що робить можливим досягнення ним рівноправного положення в суспільстві.
Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), психосоціальна реабілітація – це процес, який дає можливість людям зі слабким здоров’ям або особам, що отримали інвалідність у результаті психічних розладів, досягти свого оптимального рівня незалежного функціонування у суспільстві. До цього визначення слід додати, що це постійний, безперервний процес, який об’єднує комплекс медичних, психологічних, педагогічних, соціально-економічних та професійних заходів.
Заходи з психосоціальної реабілітації змінюються залежно від потреб пацієнтів, місця, де відбувається реабілітаційний вплив (суспільство чи медичний заклад), а також від культурних та соціально-економічних умов держави, де проживають хворі. Основу таких заходів, як правило, складають:
трудова реабілітація;
працевлаштування;
професійна підготовка та перепідготовка;
соціальна підтримка;
забезпечення житлових умов;
освіта;
психіатрична та психологічна просвіта, навчання тому, як справлятися з симптомами, підвищення загального психологічно-культурного рівня, набуття навичок відновлення та збереження психічного здоров’я;
набуття та відновлення навичок спілкування;
набуття навичок незалежного життя;
реалізація духовних потреб, інтересів та організація дозвілля.
Таким чином, вищенаведений перелік заходів свідчить, що психосоціальна реабілітація – процес комплексний і спрямований на відновлення та розвиток різних сфер життєдіяльності людини (Чубко, Романченко 2012).
Психіатрична реабілітація базується на правах людини, як вагомого елемента суспільства та підтримує її участь та самовизначення за всіма аспектами процесу лікування. У рамках парадигми відновлення терапевтичний альянс відіграє вирішальну роль в залученні пацієнта в планування його процесу реабілітації. Недавні дослідження показали, що соціальна підтримка пов’язана з одужанням від хронічних захворювань, більшою задоволеністю життям і покращеною здатністю справлятися з життєвими стресами. Виявлено, що найбільш важливим фактором, який сприяє відновленню, є підтримка однолітків. Ефективна психіатрична реабілітація вимагає індивідуального і спеціалізованого лікування, яке повинно бути включено в комплексну і скоординовану систему реабілітаційних послуг (Чапляк, Романів, Надь, 2023).
Бондаренко, В. О. (n.d.). Програма психосоціальної реабілітації людей, що мають психічні розлади. Реабілітаційний центр Rehab. Відновлено з: https://rehab.net.ua/uk/psyhiatriya.
Реабілітація осіб з розладами психіки та поведінки. Роль і місце соціальної та психіатричної служб. (2012). Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи. Відновлено з: https://shorturl.at/DCA54.
Чапляк, А. П., Романів, О. П., & Надь, Б. Я. (2023). Психосоціальна реабілітація в психічно хворих осіб з інвалідністю. Україна. Здоров’я нації. Відновлено з: https://shorturl.at/CQPcZ.
Чубко, О. Б., & Романченко, Л. В. (2012). Роль та місце психосоціальної реабілітації в системі психіатричної допомоги. НейроNews. Відновлено з: https://shorturl.at/o37Ee.