Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Самоприйняття

Самоприйняття визначається як позитивне ставлення до себе, що має безумовний характер, визнання своєї унікальності, відкритість досвіду переживання власного «Я», що розкривається крізь призму споріднених понять, таких, як: аутосимпатія, любов до себе, самоакцептація, самосхвалення, безумовне позитивне ставлення до себе тощо.
Значний інтерес науковців до дослідження феномену самоприйняття зумовлений низкою чинників.
По-перше, самоприйняття особистості відбиває позитивне ставлення до себе та виступає необхідною умовою егоітнеграції, психічного здоров’я, психологічного благополуччя та соціальної адаптації.
По-друге, самоприйняття виконує системотвірну функцію у структурі самоставлення, та впливає на специфіку його проявів.
По-третє, актуальність дослідження структури, функцій та місця самоприйняття у системі властивостей особистості, визначена запитом сучасної практики психологічної допомоги у пошуку ефективних методів психологічної діагностики, психокорекції та психотерапії проблем самоставлення та міжособистісної взаємодії (Саннікова, Гордієнко, 2021).
Самоприйняття – це здорове ставлення до самого себе, яке допомагає особі об’єктивно оцінити її ефективні і неефективні сторони належним чином і в разі необхідності сформулювати задачу на особистісний розвиток. Тому самоприйняття означає прийняття індивідом усіх його позитивних і негативних сторін, водночас прийняття не пасивне, а осмислене і без самокритики (Засєкіна, Майструк, 2017).
Самоприйняття відображає емоційно-оцінний, когнітивний i поведінковий компоненти Я-концепції особистості га проявляється в її позитивному ставленні до самої себе, насамперед як прийняття себе і визнання власної цінності. Упродовж онтогенезу людини позитивне самоприйняття забезпечує гармонійне функціонування внутрішнього світу і успішне інтегрування у мікро- і макродовкілля. У дослідженнях низки вчених феномен самоприйняття трактується як базовий компонент самосвідомості особистості. Водночас окремого вивчення ролі самоприйняття у процесі ідентифікації депривованої особистості як набуття нею тотожності не здійснювалося (Візнюк, 2017).
Самоприйняття трактується як стійка схильність індивіда сприймати особливості своєї особистості в певній модальності (прийняття, неприйняття, відкидання), що виявляється у специфіці емоційних, когнітивних та поведінкових проявів і має на собі відбиток як індивідуального досвіду, так і уявлень суспільства, релігії, культури тощо (Саннікова, Гордієнко, 2019).

Джерела:

Візнюк, Ю. М. (2017). Самоприйняття і соціальна ідентичність епривованої особистості. Генеза буття особистості. Київ, 64-65. Відновлено з: https://shorturl.at/sCamS.

Засєкіна, Л. В., Майструк, В. М. (2017). Безумовне самоприйняття та психологічне благополуччя особистості. Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, №11, 187-192. Відновлено з: https://shorturl.at/10R44.

Саннікова, О. П., Гордієнко, І. О. (2019). Психологічний ресурс толерантності: самоприйняття та його функції. Категорія самоприйняття у сучасній психології. Вісник післядипломної освіти, 9(38), 107-123. Відновлено з: https://shorturl.at/fIA5s.

Саннікова, О. П., Гордієнко, І. О. (2021, 24 лютого). Самоприйняття та факторна структура особистості. Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського», 247, 59-64. Відновлено з: https://shorturl.at/AYtUm.

Частина мови Іменник
Рід Середній
Істота/неістота Неістота
Називний Самоприйняття
Родовий Самоприйняття
Давальний Самоприйняттю
Знахідний Самоприйняття
Орудний Самоприйняттям
Місцевий (на/у) Самоприйнятті, самоприйняттю