Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Психічна стабільність

Психічна стабільність (або психологічна резилентність) - це психічний ресурс, який ми маємо, щоби долати життєві негаразди, будувати плани та втілювати їх в життя, налагоджувати і підтримувати стосунки, а також адаптуватися до несприятливих змін. Термін “резилентність” запозичений з фізики — це здатність твердих тіл відновлювати свою форму після механічного тиску.

Особливості:
1. Цінності: знати сенс свого життя, своє покликання і жити згідно з цим навіть у часи найважчих випробувань.
2. Ефективна дія: організувати свою поведінку в ефективний спосіб, діяти з надією, діяти згідно з цінностями, діяти разом.
3. Корисне мислення: здатність сприйняти ситуацію і навігувати у ній з мудрими та світлими думками.
4. Взаємопідтримка та ефективна співдія: об’єднання з іншими задля подолання труднощів, плекання спільної стійкості та глибоких життєдайних стосунків.
5. Ефективна регуляція енергії та емоцій.

Три техніки підтримання психічної стабільності:
1. “Час на переживання”. Ця техніка виконується за принципом “я подумаю про це завтра”. Визначте собі конкретний часовий проміжок, коли ви дасте собі можливість передумати всі свої тривожні думки, наприклад увечері з 17-ї до 18-ї. Якщо щось вас стривожило о 13.15, нагадайте собі, що і про це також ви обов’язково подумаєте, але із 17.00. Інший підхід “планування” часу на тривожні думки може виглядати як “я хвилюватимуся щогодини, але 5–10 хвилин, не більше”.
2. Раціоналізація. Друга техніка, яка дозволить визнати свої тривожні думки й поступово перевести їх з емоційного поля до когнітивного, раціонального, – це рахувати кількість тривожних думок. Рахувати й десь записувати в телефоні, на папірці, в блокноті. Потім можна порівнювати їх за часом виникнення, за змістовними категоріями, за тим, що саме спричинило ту чи іншу тривожну думку. Навичка самоспостереження і пригадування, а також робота з категоризацією та причинно-наслідковими зв’язками важливі для зниження тривоги.
3. Концентрація на моменті. Поставте собі завдання кілька хвилин уважно роздивлятися, що у вас за вікном. Просто роздивлятися деталі й саме на них концентруватися, можна навіть проговорювати їх собі уявно. Спробуйте уважно пити каву, уважно їсти печиво, уважно гладити кота. Що бачите, чуєте, відчуваєте на доторк, смак, нюх? Що більше можливостей для такого уважного перебування в тут-і-тепер, то краще для психіки й мозку.

Джерела:

Що таке психологічна стійкість та як її досягти (2020). Patriot Defence / Захист Патріотів. Відновлено з https://bit.ly/3Cl2OE4.

Психологічна стійкість та її основні ознаки (2022). Український інститут когнітивно-поведінкової терапії. Відновлено з https://bit.ly/3CjNyY9.

Психологічна (не)стабільність. Як підтримати себе за тривожних часів (2022). Інститут масової інформації. Відновлено з https://bit.ly/40NsX8c.

Частина мови Іменник
Рід Жіночий
Істота/неістота Неістота
Називний Психічна стабільність
Родовий Психічної стабільності
Давальний Психічній стабільності
Знахідний Психічну стабільність
Орудний Психічною стабільністю
Місцевий (на/у) Психічній стабільності