Кризова терапія
Кризова терапія Кризова терапія – це забезпечення підтримки та психологічної допомоги здоровим людям у складних, проблемних, кризових життєвих ситуаціях. Є різновидом консультування психологічного, нерідко вживається як синонім понять “психотерапія” і “психологічна корекція".
Кризові стани особистості характеризуються високим рівнем нервово-психічної напруги аж до перенапруги й психічного виснаження. Важливими ознаками кризових станів особистості є високий рівень тривоги, депресії, почуття безпорадності, апатії, суму, гніву, фізичного стомлення, зниження самооцінки, сенситивність, а також наявність психологічної фрустрації як нездоланної перешкоди або життєвої ситуації. Психологічно кризовий стан особистості характеризується інтенсивними негативними емоціями: почуттям невизначеності, занепокоєнням, тривогою аж до дезорганізації, фіксацією на психотравмуючій ситуації, пережи-ваннями власної безпорадності, неспроможності, самотності, безнадійності, песимістичною оцінкою власної особистості, актуальної ситуації й життєвої перспективи, вираженими утрудненнями в плануванні майбутнього.
Кризовий стан треба розглядати як нормальну реакцію людини на аномальну (психотравмуючу) подію. Це пов'язане з тим, що людина в процесі подолання кризи може набути нового досвіду, розширити діапазон своїх адаптивних резервів. З іншого боку, у тому випадку, якщо людина схильна реагувати на кризу дезадаптивними реакціями, криза може поглибитися й викликати хворобливий стан, що вимагає спеціалізованої медичної допомоги (психіатра, психотерапевта). Розвиток клінічної симптоматики в цьому випадку може прийняти катастрофічний характер і призвести до важких порушень психіки (психічних захворювань), смерті або суїциду.
Обґрунтовано дві стратегії здійснення кризової інтервенції – з опорою на механізми психологічного захисту та з опорою на копінг-механізми особистості. Доведено, що орієнтована на копінг стратегія є більш ефективною. З опорою на джерельну базу встановлено, що кризова психологічна допомога в провідних західних країнах носить комплексний, системний характер, описується в термінах психосоціального супроводу та спрямована на повне відновлення психічного здоров’я постраждалої людини, а також, що дуже важливо, її соціальне зцілення.
Терапія - тлумачення, орфографія, новий правопис онлайн (б.д.). СЛОВНИК.ua. Тлумачний словник української мови. Відновлено з https://surl.li/haxtga.
Титаренко, Т. М. (2004). Кризове психологічне консультування. Главник 17. Відновлено з https://surl.li/oghukh
Ірина Гаман. (2024). Поняття “кризова допомога” у психічній практиці. Наукові перспективи (Naukovì perspektivi). Відновлено з https://surl.li/tbkcag
Ткачишина, О. Р. (2020). Кризові ситуації: адаптаційні ресурси особистості та соціальні стереотипи. Теорія і практика сучасної психології. Відновлено з https://surl.li/xrssmo