Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Соціофобія

Соціофобія - це психологічний стан людини, що характеризується страхом перед суспільством, контактами та оцінкою оточенням. Люди, що страждають від цієї фобії, часто відчувають дискомфорт, невпевненість та тривогу у присутності інших. Вони можуть уникати суспільних подій, масових зібрань та навіть простих розмов з незнайомцями (Мозуль, Прохоренко, 2016).
Це тип тривожного розладу особистості. Ті, хто має цей недуг, відчувають сильний страх і тривогу, коли потрібно комунікувати із зовнішнім світом. Соціофобу здається, що його дії або реакції сприймуть негативно, тому він намагається уникати відповідних ситуацій. Часто пацієнт/ка розуміє, що такі страхи необґрунтовані, проте це не допомагає впоратися з фобією.
Соціальна фобія не обов’язково викликатиме страх та тривогу в будь-якій ситуації, пов’язаній з контактами, – це можуть бути конкретні випадки: наприклад, людина може боятися нових контактів, однак комфортно почуватися в компанії знайомих, або цілком нормально працювати щодня у відкритому просторі, але переживати панічні атаки у натовпі в метро (Вернигор, 2021).
Основною відмінністю такого розладу як Соціальна фобія / Соціофобія є інтенсивний, повторюваний страх перед потраплянням і перебуванням людини в соціально значущих ситуаціях. Люди, з діагнозом Соціофобія, надмірно бояться робити дії, внаслідок яких вони можуть відчути збентеження, або виявити ознаки занепокоєння, тому що інші люди можуть спостерігати за ними та якимось чином їх засуджувати (наприклад: надмірне потіння, почервоніння шкіри обличчя чи тіла, запинки в мові, тремтіння рук, тіла чи голосу тощо). Коли людина потрапляє в соціально значущі ситуації, перед якими вона відчуває страх, вона миттєво починає відчувати інтенсивний страх/тривогу, іноді навіть може бути напад паніки. Цей страх/занепокоєння та пов'язана з ним поведінка запобігання завдають людині сильного емоційного стресу, і можуть значно заважати повсякденній діяльності та міжособистісним відносинам.
Основними симптомами у людей, у чиєму житті проявляється Соціофобія, є страх того, що людина буде негативно оцінена в будь-яких ситуаціях, та подальше запобігання/уникнення таких ситуацій. Нижче наведено деякі психоемоційні та фізіологічні симптоми, які спостерігаються у людей з діагнозом Соціофобія (Соціальна фобія):
Страх бути засудженим іншими людьми, особливо незнайомими
Надмірна тривога у різних повсякденних ситуаціях
Інтенсивний страх і/або тривога за деякий час до важливої для вас, соціально значущої ситуації/події (за день, тиждень, місяць)
Страх, що поведінка може бути розцінена оточенням як така, що компрометує або принижує вас
Страх / занепокоєння, що інші люди помітять те, що ви нервуєте
Прискорене серцебиття
Прискорене дихання, задишка
Тремтіння кінцівок/тіла
Тремтіння в голосі
Почервоніння шкіри обличчя/тіла
Розлад шлунка та/або нудота
Посилена пітливість та/або припливи жару
Запаморочення
Соціофобія (Соціальна фобія) — ситуації, яких бояться
Публічні виступи
Співбесіди
Ділові зустрічі
Спілкування з незнайомими людьми
Спілкування телефоном
Їсти, пити у кафе, ресторанах, місцях громадського харчування
Писати та/або читати у громадських місцях (на людях)
Розмова з авторитетними людьми, наприклад: вчитель, керівник...
Похід на побачення
Похід на вечірку, весілля чи інший громадський захід
Місця, де збирається велика кількість людей: концерт, стадіон, театр, кінотеатр тощо.
Покупки в магазинах
Громадські туалети
Виступи у класі
Ситуації, в яких передбачається, що за людиною спостерігатимуть, такі, як танці або командні види спорту
Для людини, з діагнозом Соціофобія, одержимий/нав'язливий страх часто є не лише страхом бути негативно оціненим іншими людьми — часто це більш специфічний страх виглядати невідповідним, некомпетентним, невмілим, незграбним. Люди із соціальною фобією також часто стурбовані тим, що можуть бути засуджені іншими людьми як неадекватні чи незграбні у таких ситуаціях як дискотека, побачення, або звичайна розмова з іншими людьми. Як результат, для людей, у яких проявляється Соціофобія, найбільш загальною/поширеною відповіддю на дані ситуації є поведінка уникнення та/або поведінка запобігання (Мамітько, 2022).
Люди, які страждають цим розладом втрачають радість життя, сковують можливості свого самовираження, внаслідок невміння поводитись у суспільстві, низького рівня розвитку комунікативних здібностей, самооцінки, адаптивних проявів поведінки (Мозуль, Прохоренко, 2016).
Соціофобія є доволі поширеним явищем у сучасному світі, вона починається в ранньому віці, приблизно у 50% осіб у віці 11 років та приблизно у 80% осіб у віці 20 років. Люди із соціальною тривогою можуть відчувати нервозність, сором’язливість, невпевненість та страх перед взаємодією з оточенням. Такі відчуття можуть траплятися не лише у важливих ситуаціях, як-от прийом на роботу, а й у буденних (спілкування з однокласниками або одногрупниками, виконання спільних проєктів, випадкова розмова з незнайомцями тощо) (Лисенкова, Данилова, Очнєва, 2024).

Джерела:

Вернигор, П. (2021, 21 квітня). До паніки боятися людей: що таке соціофобія, як її виявити та лікувати? Заборона. Відновлено з: https://shorturl.at/84VtH.

Лисенкова, I. П., Данилова, А. С., Очнєва, М. С. (2024, 28 травня). Соціофобія як результат соціальної ізоляції. Слобожанський науковий вісник, 1, 100-105. Відновлено з: https://shorturl.at/LmeeD.

Мамітько, В. А. (2022, 23 березня). Соціофобія/Соціальна фобія. Київський центр ОКР. Відновлено з: https://okr.kiev.ua/ua/sotsiofobiya.

Мозуль, А. О., & Прохоренко, Т. Г. (2016). Соціофобія як проблема. Вісник Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, 2, 128-134. Відновлено з: https://shorturl.at/12n4I.

Частина мови Іменник
Рід Жіночий
Істота/неістота Неістота
Називний Соціофобія
Родовий Соціофобії
Давальний Соціофобії
Знахідний Соціофобію
Орудний Соціофобією
Місцевий (на/у) Соціофобії