Психотерапія травм
Психотерапія травм – процес лікування, який дає змогу вам працювати з фахівцем для лікування травматичних або стресових станів, спричинених психічною травмою. Психотерапія охоплює різні методи, такі як групова терапія, музична терапія, терапія іграми та багато іншого.
Особливо дієві методи і техніки при лікуванні травм у психотерапії:
- Десенсибілізація та переробка рухами очей: цілеспрямовані рухи очей використовуються для стимуляції переробки травми. При цьому здійснюється згадування травми з подальшим завершенням сеансу позитивними думками про майбутнє. Мета полягає в тому, щоб гарантувати те, що постраждалі особи більше не сприйматимуть стресову подію як травмуючу в майбутньому, коли виникатимуть аналогічні ситуації або образи.
- Когнітивно-поведінкова терапія: поведінкові моделі та способи мислення формуються з використанням методів поведінкової терапії.
- Психодинамічна психотерапія (базується на психоаналізі): у ній важливу роль відіграє розуміння зв’язків між емоційними переживаннями, досвідом, поточною поведінкою і симптомами.
- Розмовна психотерапія. Завдяки бесідам з терапевтом постраждалі знову набувають впевненості у собі та своєму житті.
- Техніки “Заземлення” - це набір корисних інструментів, які можна використовувати, коли людина перебуває в стані сильного емоційного потрясіння або дистресу. Заземлення допомагає переорієнтувати своє тіло і розум, повернутися в сьогодення, згадати, що в цей момент ви знаходитесь в безпеці, і впоратися з симптомами стресу. Техніки заземлення можна використовувати у будь-якій ситуації, яка викликає сильні негативні емоції.
Психотерапія травми включає в себе з одного боку – відновлення здатності до опрацювання та інтеграції пережитого досвіду, а з іншого відбудови зруйнованих фундаментальних структур особистості. Для відновлення першої необхідно залучити постраждалого до конструктивного психотерапевтичного діалогу, створити безпечні умови, опору та прийняття, спонукати людину до душевного та духовного зростання, внутрішнього усвідомлення досвіду та інтеграції його до цілісної структури особистості. Що стосується відновлення фундаментальних вимірів екзистенції, то здійснити це можна через практичні психотерапевтичні кроки, спрямовані: на побудову реалістичної картини світу та розвиток прийняття давності.
Каплуненко, Я. (2017). Вплив травми на екзистенційну структуру особистості. Збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. Т.11. Київ : Інститут психології ім. Г.С. Костюка. С. 166-174. Відновлено з: https://rb.gy/crr22j
Невмержицький, В. (2023). Використання психотерапії для подолання ПТСР у суб’єктів освітнього простору. Тези доповідей науково-практичної конференції. Київ : Інститут психології ім. Г.С. Костюка НАПН України. С. 148-149. Відновлено з: https://rb.gy/x3g1z6
Ворохаєва, С. (2021, 16 березня). Що таке психотравма, її вплив на нас. meclee. Відновлено з: https://rb.gy/rdcfay
Макуха, М. (2021, 27 квітня). 5 питань про психологічні травми. treatfield. Відновлено з: https://shorturl.at/qvoww
Розов, В. (2024). Методи та техніки психологічної роботи з опрацювання травматичного досвіду. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія. Випуск 2. Ужгород : УНУ. С. 46-52. Відновлено з: https://shorturl.at/U6fbj