Психологічний детермінізм
Психологічний детермінізм — припускає, що свідомі та підсвідомі психічні процеси визначають поведінку людини, і на цю поведінку впливають ранні дитячі переживання, виховання, вплив середовища.
Детермінізм у психології – це залежність явищ психічних процесів від певних чинників, що їх формують. Поняття «детермінізм» походить від латинського determinare — «обмежувати, окреслювати, визначати», що говорить про основну ідею цього вчення – взаємозв’язок та взаємодія процесів та явищ. Теорія детермінізму походить з філософського вчення, яке визнає закономірність взаємозв’язку явищ об’єктивного світу.
Категорії детермінізму Вперше класифікувати принцип детермінізму стали лише у минулому столітті, і одну із систем класифікацій запропонував аргентинський філософ та фізик Маріо Бунге. Він виділив такі категорії детермінізму: Статистичний Кількісний Структурний Механічний Діалектичний Теологічний І ще одну категорію відзначив цей учений – йдеться про детермінованість при контакті кількох людей. Якщо розглянути ще докладніше кожну з перелічених вище категорій, можна виділити також такі поняття, як зв’язок, причина і наслідок, взаємодія і ймовірність, зв’язок станів і кореляція, умови і необхідність, передбачення і ще безліч складових.
Якщо є класифікація щодо категорій, то, безумовно, завданням вчених стало розбити детермінізм за видами. У результаті сьогодні виділяють: Множинний (мульти) детермінізм, що говорить про вплив безлічі факторів на все, що відбувається. Психологічний детермінізм, особливо наголошував великий Зигмунд Фрейд, який стверджував, що нічого випадкового немає і найменша подія є значущою. Культурний детермінізм ґрунтується на вихованні людини, закладеній у дитинстві, та впливає на всі наступні емоційні стани та вчинки. Взаємний детермінізм сприймається як складові цілісний комплекс психологічного типу: мислення, пізнавальні здібності, активність, вплив зовнішніх чинників.
Детермінізм це.(2023).Психологічна енциклопедія.Український психологічний хаб.Відновлено з https://shorturl.at/51l7o
Детермінізм: що це таке, у чому суть принципу детермінізму, категорії та види детермінізму, що таке індетермінізм. (2023)Snegovik24.Відновлено з https://shorturl.at/zGtZ3