Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Когнітивна реабілітація

Когнітивна реабілітація – це вид реабілітаційних заходів, у вигляді вправ для покращення уваги, пам’яті,мовлення та\або виконавчих функцій. Очікуваний результат є непрямим позитивним впливом на функціональний дефіцит, що відображається на повсякденній діяльності. Завдяки прогресу у розумінні механізму роботи пам’яті та пов’язаних з нею когнітивних процесів, що лежать в основі навчання, зараз стало можливим розробити більш конкретні підходи, спрямовані на підтримку або покращення когнітивного функціонування, та якості життя загалом, людей з деменцією. Ці сучасні підходи до когнітивно-спрямованих втручань називають когнітивним тренуванням (‘retraining’ або ‘remediation’ або ‘braintraining’) у контексті когнітивної реабілітації. Когнітивне тренування зазвичай являє собою набір стандартизованих завдань, розроблених у відповідності до
кожної з когнітивних функцій. Завдання можуть бути представлені на папері або комп’ютеризовані, або включати завдання з повсякденної діяльності. Перевагою комп’ютеризованих програм є коригування важкості завдань у відповідь на зміну рівня ефективності. Завдяки таким тренуванням можна досягти покращення когнітивного функціонування. Першочерговою ціллю когнітивної реабілітації є зменшення наявного когнітивного дефіциту, який може маніфестувати у вигляді розладів уваги, пам’яті та виконавчих функцій. Певні психічні захворювання інколи супроводжуються специфічними когнітивними порушеннями, наприклад, порушення, так званої, соціальної когніції (нездатність пацієнтів зрозуміти наміри інших людей, їхні бажання та емоції). Цей тип когнітивних розладів значно скомпроментовує соціальну і професійну інтеграцію таких пацієнтів.

База для ефективної реабілітації
На результат реабілітації також впливають тривалість, регулярність, варіативність занять. Важливо, щоб програму складав та вів грамотний фахівець.
Тривалість. Рухові навички зазвичай відновлюються швидше, а на покращення мови та пам’яті потрібен час. Мінімальна тривалість реабілітації – 4 місяці. Краще, якщо пацієнт відновлюватиметься під контролем реабілітолога до двох років.

Варіативність. На динаміку відновлення впливає безліч факторів, наприклад, емоційний фон пацієнта, його загальний стан і здатність помітити та оцінити перші успіхи. Тому важливо підлаштовувати програму занять індивідуально під кожен випадок, підібрати оптимальний рівень складності та спостерігати за змінами у настрої пацієнта.

Джерела:

Романів, О. П., Чорей, Д. В.(2018, 17 березня). Особливості когнітивної реабілітації пацієнтів з деменцією(ст. 2). Відновлено з https://surl.li/xrqrcb

Іванов, Р.(2020, 2 грудня). Когнітивна реабілітація після інсульту та ЧМТ. Відновлено з https://surl.li/zfsmom

Частина мови Іменник
Рід Жіночий
Істота/неістота Неістота
Називний когнітивна реабілітація
Родовий когнітивної реабілітації
Давальний когнітивній реабілітації
Знахідний когнітивну реабілітацію
Орудний когнітивною реабілітацією
Місцевий когнітивній реабілітації