Перфекціонізм
Перфекціонізм — це особистісна риса, що характеризується прагненням досягти досконалості у всіх сферах життя, встановленням високих стандартів та критичним ставленням до власних досягнень. Це явище має як позитивні, так і негативні аспекти, впливаючи на психологічний стан та поведінку індивіда.
Позитивні аспекти перфекціонізму:
- Встановлення високих стандартів може стимулювати особистісний розвиток, підвищувати мотивацію та сприяти досягненню значних успіхів у професійній та особистій сферах. Такий перфекціонізм називають "нормативним" і він сприяє самореалізації та ефективній діяльності.
- Негативні аспекти перфекціонізму: Надмірне прагнення до досконалості може призводити до постійного незадоволення собою, тривожності, депресії та інших психологічних розладів. Такий "патологічний" перфекціонізм характеризується надмірною самокритикою, страхом невдачі та уникненням ситуацій, де можливі помилки.
Посилання:
Чуйко, Г. В., & Чаплак, Я. В. (2023). Проблема перфекціонізму в психології. Грааль науки, (24), 640-645. Відновлено з https://www.researchgate.net/publication/369017950_PROBLEMA_PERFEKCIONIZMU_V_PSIHOLOGII
Гуляс, І. В. (2020). Перфекціонізм: історично-світоглядні аспекти. Вісник Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського, (1), 45-51. Відновлено з https://dspace.pdpu.edu.ua/bitstream/123456789/13673/1/Hulias.pdf