Дезадаптація
– це порушення процесу адаптації, яке виявляється у невідповідності поведінки індивіда вимогам соціального середовища, ускладненні або неможливості виконання соціальних ролей, зниженні ефективності діяльності та порушенні взаємодії з оточенням. Вона може бути спричинена різними чинниками, такими як стресові ситуації, зміни в соціальному оточенні, фізичні або психічні захворювання. Дезадаптація може проявлятися у вигляді емоційних розладів, девіантної поведінки, соціальної ізоляції та інших негативних наслідків для особистості.
Форми дезадаптації:
*Залежно від характеру функціонування, виділяють дві форми дезадаптації: патологічну та непатологічну.
Патологічна дезадаптація – виникає через психічні відхилення, зумовлені органічними ураженнями центральної нервової системи, такими як затримка психічного розвитку, розумова відсталість, шизофренія, аутизм тощо. Вона проявляється у неможливості адаптуватися до соціуму та адекватно функціонувати.
Непатологічна дезадаптація – виникає через психічні стани, спричинені психотравмуючими факторами, такими як конфлікти, розлучення батьків, жорстоке поводження тощо. Вона проявляється у відхиленнях поведінки, емоційних переживаннях, розриві важливих відносин, звуженні діяльності та зниженні її інтенсивності.
Сфери дезадаптації:
*Дезадаптація може проявлятися в різних сферах життя, зокрема:
Освітня дезадаптація: Неможливість шкільного навчання й адекватної взаємодії дитини з оточенням в умовах, наданих цій конкретній дитині тим індивідуальним мікросоціальним середовищем, в якому вона існує. Найчастіше проявляється у неможливості навчання дитини за програмою, адекватною її здібностям, а також у поведінці, що не узгоджується з прийнятими дисциплінарними нормами.
Соціальна дезадаптація: Процес порушення взаємодії особистості з навколишнім соціальним середовищем, що призводить до втрати здатності ефективно функціонувати в соціумі. Вона може проявлятися у вигляді труднощів у встановленні та підтриманні соціальних контактів, порушеннях соціальних ролей та зниженні рівня соціальної підтримки.
Професійна дезадаптація: Проблеми з адаптацією до робочих умов, при яких індивід втрачає здатність ефективно адаптуватися до вимог професійної діяльності, що може призводити до зниження продуктивності, емоційного вигорання, конфліктів та інших негативних наслідків.
Пророк, Н. В., Царенко, Л. Г., & Бойко, С. Т. (2021). Адаптація, дезадаптація, розлади адаптації: питання термінології. Грааль науки, (9), 373–380. Відновлено з https://bit.ly/42kYwak. 373–380
Миронова О.М. кандидат економічних наук Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця. Основні проблеми адаптації персоналу та методи їх вирішення на підприємствах. УДК 005.95/96-044.332 Відновлено з https://bit.ly/3Chl5Cb 604-607
С.О. Кравцов. Теоретичне бачення соціальної адаптації: стан, погляди, підходи. Соціальна політика. Відновлено з https://bit.ly/40luCQN 86
Хоронжук В. І. – аспірант Інституту проблем виховання НАПН України. 07.04. 2012 р. дезадаптація старшокласників як наукова проблема. УДК 37.013 Відновлено з https://bit.ly/40npE63 71-73