Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Дезадаптація

– це порушення процесу адаптації, яке виявляється у невідповідності поведінки індивіда вимогам соціального середовища, ускладненні або неможливості виконання соціальних ролей, зниженні ефективності діяльності та порушенні взаємодії з оточенням. Вона може бути спричинена різними чинниками, такими як стресові ситуації, зміни в соціальному оточенні, фізичні або психічні захворювання. Дезадаптація може проявлятися у вигляді емоційних розладів, девіантної поведінки, соціальної ізоляції та інших негативних наслідків для особистості.

Форми дезадаптації:
*Залежно від характеру функціонування, виділяють дві форми дезадаптації: патологічну та непатологічну.
Патологічна дезадаптація – виникає через психічні відхилення, зумовлені органічними ураженнями центральної нервової системи, такими як затримка психічного розвитку, розумова відсталість, шизофренія, аутизм тощо. Вона проявляється у неможливості адаптуватися до соціуму та адекватно функціонувати.
Непатологічна дезадаптація – виникає через психічні стани, спричинені психотравмуючими факторами, такими як конфлікти, розлучення батьків, жорстоке поводження тощо. Вона проявляється у відхиленнях поведінки, емоційних переживаннях, розриві важливих відносин, звуженні діяльності та зниженні її інтенсивності.

Сфери дезадаптації:
*Дезадаптація може проявлятися в різних сферах життя, зокрема:
Освітня дезадаптація: Неможливість шкільного навчання й адекватної взаємодії дитини з оточенням в умовах, наданих цій конкретній дитині тим індивідуальним мікросоціальним середовищем, в якому вона існує. Найчастіше проявляється у неможливості навчання дитини за програмою, адекватною її здібностям, а також у поведінці, що не узгоджується з прийнятими дисциплінарними нормами.
Соціальна дезадаптація: Процес порушення взаємодії особистості з навколишнім соціальним середовищем, що призводить до втрати здатності ефективно функціонувати в соціумі. Вона може проявлятися у вигляді труднощів у встановленні та підтриманні соціальних контактів, порушеннях соціальних ролей та зниженні рівня соціальної підтримки.
Професійна дезадаптація: Проблеми з адаптацією до робочих умов, при яких індивід втрачає здатність ефективно адаптуватися до вимог професійної діяльності, що може призводити до зниження продуктивності, емоційного вигорання, конфліктів та інших негативних наслідків.

Джерела:

Пророк, Н. В., Царенко, Л. Г., & Бойко, С. Т. (2021). Адаптація, дезадаптація, розлади адаптації: питання термінології. Грааль науки, (9), 373–380. Відновлено з https://bit.ly/42kYwak. 373–380

Миронова О.М. кандидат економічних наук Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця. Основні проблеми адаптації персоналу та методи їх вирішення на підприємствах. УДК 005.95/96-044.332 Відновлено з https://bit.ly/3Chl5Cb 604-607

С.О. Кравцов. Теоретичне бачення соціальної адаптації: стан, погляди, підходи. Соціальна політика. Відновлено з https://bit.ly/40luCQN 86

Хоронжук В. І. – аспірант Інституту проблем виховання НАПН України. 07.04. 2012 р. дезадаптація старшокласників як наукова проблема. УДК 37.013 Відновлено з https://bit.ly/40npE63 71-73

Частина мови Іменник
Рід Жіночий
Істота/неістота Неістота
Називний Дезадаптація
Родовий Дезадаптації
Давальний Дезадаптації
Знахідний Дезадаптацію
Орудний Дезадаптацією
Місцевий (на/у) Дезадаптації