Гостра реакція на стрес
Гостра реакція на стрес – це тимчасовий розлад, який розвивається у людини без будь-яких інших видимих психічних розладів у відповідь на винятковий фізичний і психічний стрес і зазвичай минає протягом кількох годин або днів.
Симптоми мають зазвичай змішану і мінливу картину і включають початковий стан "заціпеніння" з деяким звуженням поля свідомості і звуженням уваги, нездатністю усвідомлювати стимули і дезорієнтацією. Зазвичай з'являються протягом декількох хвилин після впливу стресового стимулу або події і зникають протягом двох-трьох днів (часто протягом декількох годин).
Симптоми: вегетативне збудження (тахікардія, пітливість, почервоніння), запаморочення, розгубленість, смуток, тривога, гнів, відчай, надмірна недоцільна активність, бездіяльність, соціальна ізоляція, заціпеніння. При цьому здатність до концентрації уваги, цілісного і послідовного сприйняття реальності грубо порушуються. У таких умовах стає неможливим послідовне осмислення і усвідомлення ситуації, ускладнюється вольовий контроль поведінки, що перешкоджає формуванню адаптивних моделей реагування.
Часто хворих відвідують ідеї про суїцид. Якщо розлад не дуже важкого ступеня, воно поступово проходить. Є і хронічна форма, яка триває роками. Посттравматичний синдром також називають бойовою втомою. Цей синдром спостерігався у учасників війни. Людина не може продовжувати жити звичайним повсякденним життям. Виникають непереборні труднощі, пов’язані з громадською діяльністю, відсутнє бажання, мотивація для прийняття простих повсякденних рішень. Людина не може продовжувати перебувати в ситуації, в якій опинився. Однак у нього немає сил на зміни і будь-які рішення.
Лікування розлади пристосувальних реакцій проводиться поетапно. Основний метод – психотерапія. Саме цей спосіб найбільш ефективний, оскільки психогенний аспект в хвороби є переважаючим. Терапія направлена на зміну ставлення пацієнта до травмуючої події. Підвищується можливість хворого регулювати негативні думки. Створюється стратегія для поведінки пацієнта в стресовій ситуації.
Хаустова, О., Дубров, С. (2024). Гострий стресовий розлад.Державна установа “Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України”. С. 23-27. Відновлено з https://shorturl.at/mFI1S .
Герасименко, Л.О. (2023). Гострі реакції на стрес. Розлади адаптації. Посттравматичний стресовий розлад. Навчальний посібник. ВСВ «Медицина». С. 11-14. Відновлено з: https://shorturl.at/xO1QR .
Йапіна, І. (2024). Розвиток і перебіг. Підхід до лікування. Психоемоційні переживання під час стресу, симптоматика та рекомендації щодо підвищення стресостійкості. Відновлено з: https://shorturl.at/xqZiU .