Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Сексуальне здоров’я

Сексуальне здоров’я або репродуктивне здоров’я – стан повного фізичного і соціального благополуччя, а не просто відсутність хвороб і недуг, у всіх питаннях, що стосуються репродуктивної системи та її функцій і процесів.
Поняття «репродуктивне здоров’я» у світі почало вико­ристовуватися з 80-х років XX століття у контексті декла­рування у міжнародних гуманітарно-правничих документах права жінок і чоловіків на охорону здоров’я у сфері репро­дуктивної системи та на здоровий спосіб життя.
Сутність поняття репродуктивного здоров’я визначається, з одного боку, його змістовою єдністю і походженням від по­няття «здоров’я», а з іншого, зумовлена семантикою терміну «репродукція», що в буквальному розумінні означає відтво­рення організмами собі подібних – розмноження.
Офіційне визначення репродуктивного здоров’я зустрічається у Програмі дій, виробленій та підписаній на IV Міжнародній конференції з питань народонаселення і розвитку, проведеній ООН в Каїрі 1994 р. З поняттям репродуктивного здоров’я, після рекомендацій Міжнародної конференції, пов’язують також такі питання, як безпечне й ефективне запобігання небажаної вагітності; безпечне переривання вагіт­ності; можливість доступу й вибір безпечних для здоров’я методів і засобів контрацепції; безпечну вагітність та пологи, період пологів і після них; лікування безпліддя; лікування захворювань репродуктивної сфери; лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Сексуальна реакція людини є результатом складної взаємодії між біологічними та психосоціальними факторами. Ці фактори можуть відрізнятися в різних культурах, індивідах і навіть всередині однієї особи залежно від часу, середовища та обставин. Сексуальна функція відіграє важливу роль у нормальному житті людини, поряд зі сном та їжею вона є одним з основних людських спонукань і може виявлятися у будь-якій фазі сексуальної активності або у будь-який період сексуального життя і вважається важливим фактором, що визначає якість життя дорослих.

Джерела:

Носенко, О. М., Дінь Тхі Суан Ні. (2024). Сексуальне здоров’я жінок активного репродуктивного віку, які перенесли помірний або тяжкий COVID-19, що ускладнився аномальними матковими кровотечами. Вісник морської медицини №3 (104), (с. 13).

Лукащук-Федик, С. В. (2016). Проблема репродуктивного здоров’я студентської молоді у контексті різних наукових досліджень (с. 4). Відновлено з https://shorturl.at/wo0T5

Частина мови Іменник
Рід середній рід
Істота/неістота неістота
Називний сексуа́льне здоро́в'я
Родовий сексуа́льного здоро́в'я
Давальний сексуа́льному здоро́в'ю
Знахідний сексуа́льне здоро́в'я
Орудний сексуа́льним здоро́в'ям
Місцевий сексуа́льному/сексуа́льнім здоро́в'ї/ здоро́в'ю