Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Самостигма

Самостигма – це стійкі негативні переконання про себе як особу з проблемами психічного здоров’я (наприклад, «я слабак», «ніколи не досягну успіху», «я ненормальний»), що супроводжуються прийняттям стереотипів, негативною емоційною реакцією, спрямованою на себе (почуття провини, злість, розгубленість, аутоагресія), та дискримінаційною поведінкою щодо себе (уникання спілкування з друзями, відмова від пошуків роботи чи допомоги).
Найгіршим проявом самостигматизації є ситуація, коли негативні переконання (наприклад, «я ненормальний», «я слабак», «тепер я не зможу зробити нічого важливого або корисного») поєднуються із негативною емоційною реакцією на себе (почуття провини, аутоагресія) та дискримінацією у власному житті. Людина уникає соціальних контактів і перестає докладати зусилля для покращення свого життя, що посилює почуття особистої неповноцінності та соціальну ізоляцію.
Самостигматизація являє собою також серію заборон, що пов'язані з соціальною активністю яку психічно хворі накладають на особисте життя з відповідним почуттям неповноцінності та особистої нереалізованості. Феномен самостигматизації є результатом стигматизації хворого з боку суспільства, лікуючого персоналу, найближчого оточення. І. Я. Гурович пише, що хворі на психічні розлади часто самі приймають стереотип свого хворобливого стану. Вони м ають таке ж саме негативне ставлення до психічного захворювання як і психічно здорові. Нерідко хворі засвоюють стереотипні ролі неправоздатної і нікчемної людини, стають внаслідок цього соціально відособленими, залежними від допомоги інших, адаптуються в ролі інваліда, що в результаті призводить до посилення соціальної дезадаптації.

Джерела:

Горбунова, В., та ін. (2022). Посилення спроможності соціальних працівників здійснювати психосоціальну підтримку ветеранів та їх сімей з питань психічного здоров'я, c. 21. Відновлено з: https://shorturl.at/VvYOq

Чутора, М. (2012). Самостигматизація осіб з психічними захворюваннями як реакція на стигматизацію суспільством. Науковий вісник Ужгородського національного університету. (25), с. 229-231. Відновлено з: https://shorturl.at/1mxVO

Семенов, А. (2023, 28 червня). Стигма і самостигма: чим це небезпечно? HYBZ. Відновлено з: https://shorturl.at/c1add

Частина мови Іменник
Рід жіночий
Істота/неістота неістота
Називний Самостигма
Родовий Самостигми
Давальний Самостигмі
Знахідний Самостигму
Орудний Самостигмою
Місцевий (на/у) Самостигмі