Селф-харм
Селф-харм (з англ. self-harm) – дослівно означає «завдання шкоди собі» – спосіб впоратися з важкими або тривожними думками та почуттями, хворобливими спогадами, ситуаціями, які важко пережити, і неможливістю контролювати своє життя. Це усвідомлена поведінка особистості, комплекс дій аутоагресивного характеру (форма девіантної поведінки, що характеризується вчиненням агресивних дій щодо себе), з метою заподіяння шкоди власному тілу.
Селфхарм або самоушкодження має офіційну назву – несуїцидальне самоушкодження. Визначення терміну «несуїцидальне самоушкодження» говорить про те, що відбувається без наміру вчинити самогубство.
Коли люди, переважно підлітки, завдають собі болю, їм здається, що таким чином вони знаходять почуття контролю над своїм психологічним станом і емоціями, які постійно турбують. Більшість із них займаються самопошкодженням усвідомлюючи, що всі проблеми можна вирішити іншими способами, але спробувавши раз вони не можуть зупинитися. Так, на питання «Чому пацієнти свідомо наносять собі ушкодження?» у праці «Обложені тіла» А. Фавазза пише: «.. це приносить тимчасове полегшення при безлічі симптомів, наприклад, при тривожності, деперсоналізації і розпачі ... Той, хто завдає собі порізи, по суті, виробляє свого роду примітивну хірургію на собі, що завершується матеріальним доказом зцілення ».
У 21 столітті селфхарм стає досить поширеним явищем серед різних
соціальних та вікових груп. Дослідженнями було виявлено ряд факторів, за
наявності яких деякі особистості стають схильними до самоушкоджень:
вік: Підлітки найчастіше завдають собі порізів. Близько 15% учнів старших класів наносять собі порізи один раз, у 3% випадків для підлітків селф-харм стає постійним заняттям;
гендерна приналежність: Приналежність до чоловічої чи жіночої статі, в більшості, описує характер проявів, ніж частоту цих проявів. Проте, дослідники зазначають, що дівчата схильні завдавати собі каліцтв частіше молодих людей, характер порізів чи інших видів самопошкодження в чоловіків набагато серйозніше. Також доведено, що жінки найчастіше наносять собі рани гострими предметами, чоловіки – вогнем та ударами;
психічні розлади: Дослідженнями доведено, що завдавання собі ударів притаманно особистостям, які страждають на аутизм, розумово відсталі. Шизофренія, що супроводжується слуховими або іншими галюцинаціями, може також призводити до самостійного завдання пошкоджень.
П’ятник, А. С., Галушко, Л. Я. (2021, 23 квітня). Суїцидальна поведінка та селф-харм у підлітковому віці. Теоретико-методологічні проблеми практичної психології та її перспективи розвитку (с. 149-150).
Пелешенко, О. В., Ільченко, О. В. (2022). Селф-харм. аутоагресивна поведінка – проблема сучасності. Становлення особистості професіонала у постковідному просторі (с. 69-70). Відновлено з https://shorturl.at/lwPcK