Розлад ідентичності
Розлад ідентичності – також відомий як роздвоєння особистості – один із найскладніших психічних розладів, що виявляється у набуванні індивідом більш аніж однієї особистості, і певними змінами у когнітивних навичках. Цей розлад супроводжується різкими періодами змін у свідомості, пам'яті та поведінці, що і викликає глибокі розлади ідентичності.
До появи дисоціативного розладу здатні призводити психічні травми, регулярне стресове навантаження, тривалі порушення сну, жорстоке поводження у ранньому віці, несприятливі у соціальному плані умови життя. При цьому збільшувати можливість дебютування хвороби здатні: погана спадковість (наявність у предків психічних захворювань), істероїдні риси характеру, нестійка психіка, порушення розвитку, вживання психоактивних речовин, наркотичних препаратів і хронічна залежність від алкоголю.
Люди, які страждають на дисоціативний розлад особистості, часто відчувають, що частини їх відокремлені одна від одної та діють незалежно. Зокрема, ці люди можуть відчувати, що їхнє тіло відрізняється від звичайного, або навіть що їхній розум відокремлений від нього. Вони можуть супроводжуватися раптовими змінами настрою, поведінки чи уподобань. Вони часто втрачають почуття ідентичності, і їм важко почуватися комфортно у власному тілі.
Симптоми захворювання:
Дисоціативний розлад ідентичності проявляється як на психічному, так і на фізичному рівнях. Серед основних симптомів:
часткова чи повна амнезія, коли людина не може згадати важливі факти про себе чи події з минулого;
деперсоналізація — відчуття, що людина ніби спостерігає за своїм життям з боку;
дереалізація — відчуття, що навколишній світ нереальний;
раптові зміни настрою, мови чи манери поведінки;
відчуження від власного тіла чи розуму.
Серед фізичних ознак — сильні головні болі, періодичні запаморочення, порушення зору, слуху, координації, а також тремтіння чи млявість. У складних випадках можуть з'являтися галюцинації, схильність до самоушкоджень і навіть суїцидальні думки.
Розлад ідентичності часто вимагає допомоги психолога або психотерапевта для глибшого розуміння своїх переживань, роботи над самоусвідомленням і подолання внутрішніх конфліктів.
Павленко, Т. М. (2018). Розлади особистості: еволюція поглядів і сучасна концептуалізація. Neuro News, (4), 36-39.Відновлено з https://shorturl.at/cSbtC
Гамарц, А., & Пахмурний, В. (2023). Дисоціативний розлад ідентичності як особлива форма психічного захворювання. Collection of scientific papers «ΛΌГOΣ», (November 24, 2023; Seoul, South Korea), 237-239. Відновлено з https://shorturl.at/XHXFt
Багрій , Я. (2024, 8 лютого). Дисоціативні розлади особистості: Симптоми, причини, лікування. Відновлено з https://shorturl.at/zqJ4q