Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Терапія творчістю

Терапія творчістю – це метод психотерапії та психологічної корекції, що базується на використанні мистецтва та творчого самовираження для гармонізації емоційного стану людини. Терапія творчістю виникла в контексті психоаналітичних ідей Зигмунда Фрейда та Карла Юнга. Вони вважали, що через вільне самовираження людина може відкрити несвідомі аспекти своєї психіки та пропрацювати внутрішні конфлікти.
Терапія творчістю ґрунтується на ідеї, що процес творчості допомагає особистості виразити внутрішні переживання, отримати відповідь від своєї підсвідомості та трансформувати емоційний стан у безпечний спосіб. Завдяки цьому методика широко застосовується в роботі психологів, психотерапевтів, соціальних працівників та педагогів.
Терапія творчістю може бути як окремим методом, так і доповненням до інших психологічних і освітніх підходів. Вона сприяє зниженню рівня тривожності, підвищенню самооцінки та розвитку особистісного потенціалу. Важливою перевагою є те, що для занять терапією творчості не потрібно спеціальної художньої підготовки.
Різновиди терапії творчістю:
ізотерапія (малювання, графіка, живопис);
пісочна терапія (робота з піском, манною або гречаною крупою);
казкотерапія (аналіз і створення казок);
музикотерапія (лікування звуками, музикою, ритмом);
бібліотерапія (робота з книгами, текстами);
драматерапія (акторська гра, театралізовані вправи);
маскотерапія (створення масок та робота з ними);
фототерапія (аналіз та створення фотографій);
орігамі-терапія (складання паперових фігур для розвитку моторики та уяви);
кінотерапія (перегляд та аналіз фільмів);
арт-синтезтерапія (поєднання кількох видів мистецтва для глибшого впливу).

Джерела:

Головатюк, І. Г. (2017). Арт-терапія у зарубіжній науковій традиції. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Педагогіка. Соціальна робота, (2), 63–66. Відновлено з: https://shorturl.at/ZbD9X.

Замелюк, М. І., Магдисюк, Л. І., & Ольхова, Н. В. (2018). Арт-терапія як засіб творчої самореалізації особистості. Психологія: реальність і перспективи. Збірник наукових праць РДГУ (10), 51-58. Відновлено з: https://shorturl.at/xKMbX.

Климовська, А. Б. (2023). Психологічний аналіз арт-терапевтичних підходів у роботі зі стресовими станами. Магістерські студії. Альманах (23), 149-152. ХДУ. Відновлено з: https://shorturl.at/kMfHC.

Частина мови Іменник
Рід Жіночий
Істота/неістота Неістота
Називний Терапія творчістю
Родовий Терапії творчістю
Давальний Терапії творчістю
Знахідний Терапію творчістю
Орудний Терапією творчістю
Місцевий (на/у) Терапії творчістю