Нейропластичність
Нейропластичність – це здатність мозку людини вчитися та змінюватися протягом усього життя. Цей механізм виник у процесі еволюції, щоб нервова система людини мала змогу якнайшвидше відновлюватися після травм. Зміни відбуваються у двох формах - нові нейронні зв'язки та переформатування вже існуючих - за його власними словами, мозок має здатність бути пластичним, піддаватися формуванню.
Як проявляється:
– Аби змінити свій мозок, важливо вводити нові звички. Нейропластичність у повсякденному житті — це мистецтво маленьких кроків. Якщо є бажання більше зосереджуватися на позитиві, можна запровадити звичку раз на день перераховувати п’ять речей, за які ви вдячні. Спочатку може бути складно, але потім мозок звикне, і йому буде легше відшукати позитивні моменти.
– Вивчення мов допомагає мозку залишатися гнучкішим. Дослідження показали, що мозок людини, яка знає не одну мову, містить більше білої речовини. А вона дозволяє швидко й ефективно передавати повідомлення через нервові мережі. Вивчення іноземних мов сприяє тому, що з віком залишається більше нейронів, а також зміцнюються зв'язки між ними.
– Медитація також змінює мозок. Вчені з’ясували, що техніки медитації здатні збільшити ділянки мозку, які відповідають за регулювання емоцій та саморефлексію. Також зменшується об’єм клітин у мигдалині, яка відповідає за страх, тривогу та стрес. Учасники дослідження зазначали, що менше відчувають стрес — а це свідчить про те, що медитація змінює не тільки мозок, а й суб’єктивне сприйняття.
Баглай, С.(2019, 13 Лютого). Нейропластичність мозку: як розвинути найголовніший орган. Laba. Відновлено з https://surl.li/ngrect.
Staff capital (2022, 20 Вересня). Нейропластичність мозку. 10 рекомендацій, як покращити когнітивні функції мозку та зберегти їх до старості. Відновлено з https://surl.li/pwumpk.
Памплона, Ф.(2019, 01 Червня). Нейропластичність: Здатність нашого мозку до змін. Mindthegraph. Відновлено з https://surl.li/kskigo.
Hromadske(2021, 29 Серпня). Сила нейропластичності. Правда й міфи про те, як тренувати мозок та поліпшувати пам’ять. Відновлено з https://surl.li/oaxyqg.