Соціальний стрес
Соціальний стрес – це психічне перенапруження, пов’язане з потребою людини в соціальній адаптації, пристосуванні та взаємодії в суспільстві. Під соціальним стресом розуміють результат невідповідності вимог, які висуває суспільство, та особистих психічних ресурсів людини. ( Редакція журналу «Охорона праці», 12 травня 2023).
Ганс Сельє, доктор медичних наук, визначив стрес як неспецифічну реакцію організму на будь-яку вимогу – приємну чи неприємну. Він висунув гіпотезу про загальний адаптаційний синдром з трьома компонентами:
а) Сигнал тривоги: миттєва реакція організму «бийся або біжи», коли вивільняються гормони та хімічні речовини та прискорюються фізіологічні функції, як-от частота серцевих скорочень, кров’яний тиск і дихання.
б) Стійкість: організм адаптується до стресора і починає йому чинити опір. Тривалість цієї фази залежить від енергетичних резервів організму та інтенсивності стресора.
в) Виснаження: якщо стрес продовжується, адаптаційна енергія організму виснажується, що призводить до зношування. На цьому етапі тривалий стрес може бути фатальним, хоча більшість людей до нього ніколи не доходить. (Американський інститут стресу, 2025).
Класифікація стресів відповідно до їх походження та механізмів розвитку, а саме:
1) фізіологічний стрес, для якого характерна неспецифічна реакція організму на раптову дію певних чинників стресу, зокрема: біль, холод, спека, різкі звуки, голод, спрага, фізичні перевантаження тощо;
2) психологічний стрес, який може бути зумовлений специфікою взаємодії особистості та навколишнього середовища. Можливі чинники стресу: погроза, небезпека, обман, образа, інформаційне перевантаження тощо. (Кундревич О.В., Литвин А.В., 2023)
Редакція журналу «Охорона праці», (12 травня 2023) .Науково-виробничий журнал. Що таке соціальний стрес. Відновлено з https://surl.li/yaqywo
Американський інститут стресу. (2025, 21 січня). Що таке стрес?- Американський інститут стресу Відновлено з https://surl.li/axbxlu
Кундеревич О.В., Литвин А.В. (2023) (с.4),Соціальний стрес: Теоретичні підходи до розуміння поняття. Обрії друкарства №1(13) Відновлено з https://surl.li/oftfxe