Суїцидальні думки
Суїцидальні думки – це суїцидальні прояви, що характеризуються пасивними роздумами про відсутність цінності й сенсу життя («жити не варто», «щастя у житті немає», «не живеш, а існуєш»), а також уявлення, фантазії на тему своєї смерті, але не позбавлення себе життя («добре б померти», «хочеться заснути і не прокинутися»).
Ознаки:
а) Безнадійність: Суїцидальні думки часто виникають через глибоке відчуття безнадійності та відчаю. Людині може здаватися, що немає виходу з ситуації, в якій вона опинилася, і що самогубство - це єдиний вихід.
б) Почуття нікчемності: Люди з суїцидальними думками можуть відчувати, що вони є тягарем для інших або що їхнє життя не має ніякої цінності.
в) Емоційний біль: Суїцидальні думки часто супроводжуються сильним емоційним болем, таким як смуток, тривога і відчай.
г) Почуття ізоляції: Люди з суїцидальними думками можуть відчувати, що вони самотні і що ніхто не розуміє, через що вони проходять.
ґ) Імпульсивність: Деякі люди можуть відчувати імпульсивні думки про самогубство, не продумавши до кінця наслідки своїх дій.
д) Відсутність орієнтації на майбутнє: Суїцидальні думки можуть виникати, коли людина відчуває, що у неї немає майбутнього або що у неї немає перспектив на краще життя.
е) Заклопотаність смертю: Люди з суїцидальними думками можуть бути стурбовані смертю, часто говорити про неї або проявляти поведінку, пов'язану зі смертю.
Кислий, В., Кравченко, О. (2018, 1 червня). Суїцид як психологічний феномен. Сучасна війна: гуманітарний аспект, c. 60-62. Відновлено з: https://bit.ly/3WpoC8t
Дьоміна, Г. А., & Пастушенко, К. О. (2023). Психологічні особливості суїцидальних думок в юнацькому віці та їх психопрофілактика (Doctoral dissertation, УДУ імені Михайла Драгоманова). Відновлено з: https://bit.ly/3CcACmX
Криницька, С. (2023, 24 березня). Сутність та профілактика суїцидальної поведінки. Соціальна робота в громаді: Сучасні виклики та перспективи розвитку, с. 210-216. Відновлено з: https://bit.ly/4g7k39G