Електронний багатомовний

термінологічний словник

Electronic Multilingual Terminological Dictionary


Ментальне здоров'я

Генералізована тривога

Генералізована тривога (генералізований тривожний розлад, ГТР) – стан, який характеризується тривалою, стійкою та надмірною тривогою, яка не пов’язана з конкретними подіями та триває більше, ніж 6 місяців. Загальні ознаки: у хворих спостерігається втрата контролю над тривожним станом, вони відчувають неспокій, метушливість, не можуть розслабитися та мають труднощі із зосередженням уваги. Крайнім проявом тривоги у генералізованому тривожному розладі є панічні атаки.
Генералізований тривожний розлад (МКХ-10 F41.1) – стан, який має хронічний характер і супроводжується надмірною тривогою та занепокоєнням, нерідко беззмістовним, почуттям внутрішньої напруги та вегетативними симптомами, інтенсивність яких менша, ніж за панічного розладу. Хворі відчувають внутрішню дрож, вони є полохливими, у всіх справах передбачають найгірший результат. Пацієнти є нетерплячими, дратівливими, суєтними. За міжнародною класифікацією хвороб ГТР характеризується такими ознаками:
Триває протягом не менше, ніж 6 місяців з вираженою напруженістю та занепокоєнням.
Повинні бути присутні щонайменше чотири симптоми з наступного списку, при чому один з них з переліку a-d:
посилене або прискорене серцебиття;
пітливість;
тремор або тремтіння;
сухість у роті;
труднощі в диханні;
відчуття задухи;
біль або дискомфорт у грудях;
нудота або абдомінальний дистрес;
почуття запаморочення, нестійкості або непритомності;
відчуття дереалізації;
страх втрати контролю, божевілля або смерті;
припливи або озноб;
оніміння або відчуття поколювання;
занепокоєння та нездатність до релаксації;
почуття нервозності або психічної напруги;
виникнення кому в горлі або ускладнення при ковтанні;
посилена реакція на несподіванки або переляк;
труднощі в зосередженні, “пустота в голові”;
постійна дратівливість;
ускладнення при засинанні через занепокоєння.
При ГТР часто зустрічаються типові стереотипні мислення: «Людина людині вовк, кожен в цьому житті тільки за себе», «Я не маю права на помилку», «Я повинен все робити на п’ятірку», «Я відповідаю за все, що відбувається в цьому житті», «Будь-яке нездужання може бути початком серйозної хвороби», «Я кволий, нездатний самостійно справлятися з труднощами життя», «Я зійду з розуму», «Я просто помру», «Люди зайняті тільки собою, байдужі, зневажають слабких», «Людям не можна довіряти», «Я не маю права на помилку, я завжди повинен бути на висоті», «Якщо хтось не звертає на мене уваги, значить він зневажає мене», «Будь-яка помилка може мати серйозні і важкі наслідки для подальшого життя», «На мене всі дивилися з осудом», «Я виглядав, як повна нікчемність», «Про себе вони сміялися наді мною» та інше.

Джерела:

Максименко, С., Яковлева, Н. (2018). Генералізований тривожний розлад у міжнародному форматі DSM-V у людей з вадами слуху в їхньому соціальному житті. Psychological journal, 4(5), 98-112. Відновлено з: https://shorturl.at/tVi5R.

Пуленко, О., Таран, О. (2024). Актуальні питання сутності тривожного розладу особистості в складних життєвих обставинах симптоматика та підходи до реабілітації, 413-416. Відновлено з: https://shorturl.at/jUCqi.

Частина мови Іменник
Рід Жіночий
Істота/неістота Неістота
Називний Генералізована тривога
Родовий Генералізованої тривоги
Давальний Генералізованій тривозі
Знахідний Генералізовану тривогу
Орудний Генералізованою тривогою
Місцевий (на/у) Генералізованій тривозі