Кратерний заряд
Величезна вирва на місці вибуху складу боєприпасів.
Під вибухом розуміють – процес виділення енергії за короткий проміжок часу, пов’язаний з миттєвою фізико-хімічною зміною стану речовини, яка призводить до виникнення стрибка тиску або ударної хвилі, що супроводжується утворенням стиснутих сильно нагрітих газів або пари, здатних виконувати механічну роботу.
Під час вибухового перетворення (вибуху) завжди відбувається розширення вихідної речовини або продуктів його перетворення, внаслідок чого виникає дуже високий тиск, що викликає руйнування і переміщення предметів навколишнього середовища.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій через підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту проводить піротехнічні роботи, пов’язані із знешкодженням вибухонебезпечних предметів, що залишились на території України після війн, сучасних боєприпасів та підривних засобів.
Значна кількість концентрації небезпечних речовин знаходиться у ґрунті, вона починає мігрувати за вертикальним та горизонтальним напрямками, вступаючи у різні реакції в ґрунтово-повітряному середовищі. Тим самим спричиняє перехід у легкодоступні форми для рослин важких металів та інших небезпечних хімічних елементів. А також існує ймовірність того, що активна міграція важких металів та інших речовин потрапить у поверхневі або підґрунтові води, з яких здійснюється водозабір у споживчих цілях для населення та тварин.
Луценко, С. Г. (2018). Особливості використання спеціальних знань при розслідуванні злочинів, пов'язаних із застосуванням вибухових пристроїв та вибухових речовин (Master's thesis, Київ).
Кікінчук, В. В., Степанюк, Р. Л., & Пазинич, Т. А. (2018). Особливості взаємодії при досудовому розслідуванні кримінальних правопорушень за фактами вибуху, загрози вибуху або виявленні саморобних вибухових пристроїв: науково-методичні рекомендації.
Аверчев, О. В., Нікітенко, М. П., & Йосипенко, І. В. (2023). Вплив воєнних дій на екологізацію агровиробництва у Херсонській області.